Najlepsze polskie komedie - top lista

Najlepsze polskie komedie - top lista
Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska14.11.2023 | 8 min.

Najlepsze komedie polskie to filmy, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i kultury. Od dekad bawią kolejne pokolenia widzów inteligentnym, ciętym humorem i celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej mentalności. W niniejszym artykule przybliżamy klasyczne i nowsze produkcje komediowe, które koniecznie trzeba znać. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Komedie to jeden z najpopularniejszych gatunków w polskim kinie.
  • Wyróżniają się inteligentnym, często absurdalnym humorem i trafną obserwacją polskich realiów.
  • Do klasyki należą m.in. filmy Barei, Machulskiego i komedie z lat 60.
  • Nowsze hity to m.in. „Testosteron” i „Lejdis”.
  • Warto znać najlepsze rodzime komedie, bo stanowią cząstkę polskiej kultury.

Najlepsze komedie polskie z ostatnich lat - te produkcje warto obejrzeć

W ostatnich latach na polskim rynku filmowym pojawiło się wiele świetnych komedii, które zdobyły uznanie krytyków i popularność wśród widzów. W tym podrozdziale przybliżamy najciekawsze produkcje komediowe z ostatniej dekady, które koniecznie trzeba nadrobić.

Jedną z najgłośniejszych premier ostatnich lat był film "Testosteron" w reżyserii Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego z 2007 roku. Film opowiada o perypetiach czterech przyjaciół zmagających się z kryzysem wieku średniego. Rzecz dzieje się w Sopocie, a w rolach głównych wystąpili m.in. Cezary Pazura, Adam Ferency, Rafał Królikowski i Andrzej Grabowski. Film zebrał pozytywne recenzje i został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Kolejną głośną komedią minionej dekady był obraz "Lejdis" w reżyserii Marii Sadowskiej z 2020 roku. Akcja osadzona jest w realiach prowincjonalnego, podupadającego domu towarowego. W obsadzie znaleźli się m.in. Dorota Kolak, Ewa Kasprzyk czy Zdzisław Wardejn. Film zebrał entuzjastyczne recenzje za doskonałe aktorstwo i trafne uchwycenie polskiej rzeczywistości.

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły także komedie obyczajowe Wojciecha Smarzowskiego - „Wesele” z 2004 roku oraz „Róża” z 2011 roku. Reżyser w satyryczny, choć momentami gorzki sposób sportretował w nich współczesną polską prowincję i mentalność jej mieszkańców.

Na osobną uwagę zasługują również produkcje twórców młodego pokolenia, takie jak „Planeta singli” (2016) Mitji Okorna oraz „Mój rower” (2012) Piotra Trzaskalskiego. Są to lekkie i zabawne obrazy, które trafiły w gusta współczesnej widowni.

Komedie romantyczne

Wśród najlepszych komedii ostatnich lat dużą popularnością cieszą się zwłaszcza komedie romantyczne. W tym nurcie na wyróżnienie zasługują przede wszystkim takie filmy jak „Sztuka kochania” (2017) Marii Sadowskiej oraz „Narzeczony na niby” (2019) i „Miłość jest wszystkim” (2019) Bartosza Prokopowicza.

Produkcje te opowiadają o zawiłościach miłosnych perypetii współczesnych bohaterów. Łączą wątki obyczajowe z lekkim, inteligentnym humorem. Znakomite role aktorskie i uniwersalne tematy sprawiły, że cieszą się popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kultowe komedie polskie z lat 90. - nieprzemijające hity

Lata 90. to złota dekada dla polskich komedii filmowych. Powstało wówczas wiele produkcji, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i do dziś gromadzą rzesze sympatyków. Oto kultowe tytuły z tamtych lat, które koniecznie trzeba znać.

Bez wątpienia królem polskich komedii lat 90. był Sylwester Chęciński, znany jako Kiler. Cykl filmów o przygodach nieudacznika, który przez pomyłkę zostaje wzięty za zabójcę, przyniósł ogromną popularność Cezaremu Pazurze. Obok „Kilera” i „Kilera-amorosa” kultowe stały się także inne filmy z udziałem Pazury: „Chłopaki nie płaczą” oraz „Poranek kojota”.

Wysoką pozycję w panteonie rodzimych komedii mają także dzieła Juliusza Machulskiego. „Kingsajz” i „Kiler 2” to tylko niektóre z komediowych hitów reżysera z tamtych lat. Machulski z mistrzostwem łączył w nich absurd i czarny humor z rzeczową obserwacją polskiej rzeczywistości lat 90.

Trudno też nie wspomnieć o kultowych już dziś komediach Stanisława Barei: „Miód malina” (1989), „Zmiennicy” (1985) i „Alternatywy 4” (1983). Do dziś cytuje się kwestie bohaterów jego filmów, a specyficzny „bajerowski” humor stał się znakiem rozpoznawczym twórczości Barei.

Komedie z lat 90. do dziś mają wiernych sympatyków, a ich bohaterowie i gag’i na stałe zapisały się w polskiej popkulturze.

Czytaj więcej: Ranking drużyn LOL w 2023 roku - TOP 8 najlepszych

Klasyka gatunku - najlepsze stare komedie polskie

Sięgając jeszcze głębiej w historię polskiej kinematografii, warto przypomnieć sobie największe komediowe hity minionych dekad. Oto filmy, które na zawsze wpisały się do kanonu gatunku w naszym kraju.

Bez wątpienia do klasyki należą komedie z udziałem duetu Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo, którzy święcili triumfy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. „ Co mój mąż robi w nocy?” i „Manewry miłosne” do dziś uchodzą za arcydzieła wczesnej komedii polskiej.

W powojennej Polsce niezmienną popularnością cieszyły się komedie Stanisława Barei i Sylwestra Chęcińskiego. Już w latach 60. Bareja dał się poznać jako mistrz czarnego humoru w takich filmach jak „Rejs” i „Miś”. Z kolei Chęciński bawił widzów w serii komedii o przygodach sierżanta Milicji Obywatelskiej Kwinty.

Z innych klasyków gatunku warto wymienić „Nie lubię poniedziałku” (1971) i „Poszukiwany, poszukiwana” (1973) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, a także „Bruneta wieczorową porą” (1976) Stanisława Barei. Są to tytuły obowiązkowe dla każdego fana polskich komedii.

Najśmieszniejsze polskie komedie wszech czasów - TOP 10

A oto subiektywny ranking 10 najzabawniejszych polskich komedii w historii. Z pewnością znajdą się w nim tytuły, które rozbawiły niejedno pokolenie polskich widzów.

1 Kiler (1997)
2 Kingsajz (1987)
3 Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978)
4 Poszukiwany, poszukiwana (1973)
5 Nie ma mocnych (1974)
6 Sami swoi (1967)
7 Kogel Mogel (1988)
8 Testosteron (2007)
9 Chłopaki nie płaczą (2000)
10 Lejdis (2020)

W zestawieniu znalazły się zarówno klasyczne komedie sprzed lat, jak i nowsze produkcje. Niezmiennie w czołówce plasują się dzieła twórców pokroju Sylwestra Chęcińskiego, Juliusza Machulskiego czy Stanisława Barei. Ich specyficzny humor po dziś dzień bawi kolejne pokolenia widzów.

Mistrzowie śmiechu - najpopularniejsi polscy aktorzy komediowi

Komedia to przede wszystkim aktorzy, którzy swoim kunsztem, charyzmą i poczuciem humoru potrafią rozśmieszyć widownię. Oto najwybitniejsi polscy wykonawcy ról komediowych.

Miano króla polskich komedii należy się niewątpliwie do Cezarego Pazury. Role w filmach „Kiler”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek kojota” na zawsze wpisały się do historii kina.

Równie uznanym aktorem komediowym jest Jerzy Stuhr. Jego kreacje w „Seksmisji”, „Kingsajzie” i wielu innych produkcjach na stałe zapadły w pamięć widzów.

Nie sposób nie wspomnieć też o Zdzisławie Maklakiewiczu - wykonawcy niezapomnianych ról w filmach Stanisława Barei oraz o Piotrze Fronczewskim, który bawił publiczność w komediowych hitach lat 70. i 80.

Do młodszego pokolenia należą Maciej Stuhr i Borys Szyc - obaj z powodzeniem kontynuują rodzinne tradycje aktorskie w gatunku komedii.

Najlepsze nowe komedie polskie 2022 roku - nasze typy

Na koniec przeglądu warto zwrócić uwagę na najciekawsze komedie, które trafiły na polskie ekrany w 2022 roku. Oto nasze typy kilku produkcji, które szczególnie się wyróżniły.

  • "Głupcy" w reżyserii Tomasza Koneckiego z Maciejem Stuhrem i Agatą Buzek w rolach głównych.
  • "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera - norweska komedia obyczajowa, która zachwyciła krytykę.
  • "Pokusa" Malgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - czarna komedia z elementami horroru.
  • "Broad Peak" Leszka Dawida - oparty na faktach film o wyprawie na szczyt Broad Peak.

Tegoroczne polskie komedie udowadniają, że gatunek nadal się rozwija i ma w naszym kraju oddaną widownię. Mamy nadzieję, że także kolejne lata przyniosą ciekawe propozycje, które wpiszą się do kanonu najlepszych rodzimych komedii.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej zjawisku najlepszych komedii polskich. Przypomnieliśmy zarówno stare klasyki gatunku, jak i najnowsze hity ostatnich lat. Okazuje się, że mimo upływu dekad, polska komedia wciąż ma się świetnie i przyciąga rzesze widzów. Co sprawia, że na naszej liście najlepszych polskich komedii zawsze znajdzie się miejsce dla kultowych już tytułów i nowych hitów?

Przede wszystkim polska komedia cechuje się niepowtarzalnym, inteligentnym humorem i trafną obserwacją rodzimych realiów. Filmy komediowe stanowią swoiste zwierciadło polskiej mentalności i obyczajowości, dlatego tak chętnie do nich wracamy. Ponadto, znakomita gra aktorska sprawia, że kreacje wybitnych komików na zawsze zapadają w pamięć.

Dobrze zrobiona komedia to rozrywka na najwyższym poziomie. Nie dziwi więc, że najlepsze polskie komedie przyciągają przed ekrany kolejne pokolenia widzów i zajmują poczesne miejsce w historii rodzimej kinematografii. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie nadal kontynuowana przez utalentowanych twórców.

Jeśli szukasz dobrego humoru i trafnego komentarza do polskiej rzeczywistości, sięgnij po sprawdzone hity z naszej listy. Gwarantujemy świetną zabawę i niemałe pokłady inteligentnego humoru!

Najczęściej zadawane pytania

Do najlepszych polskich komedii zaliczamy przede wszystkim kultowe już dziś tytuły takie jak „Sami swoi”, „Rejs”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Kingsajz”, „Kiler” czy „Chłopaki nie płaczą”. To produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii.

Bez wątpienia tytuł króla polskiej komedii filmowej należy się Cezaremu Pazurze. Jego kultowe role w takich hitach jak „Kiler”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek kojota” przyniosły mu ogromną popularność.

W ostatnich latach na uwagę zasługują takie produkcje jak „Lejdis”, „Testosteron”, „7 uczuć”, „Planeta singli” czy „Miłość do kwadratu”. To inteligentne komedie z dobrą obsadą, które cieszą się popularnością.

Za klasyki gatunku uchodzą przede wszystkim dzieła wybitnych reżyserów komediowych takich jak Sylwester Chęciński, Stanisław Bareja, Juliusz Machulski czy Tadeusz Chmielewski. To właśnie ich filmy przeszły do historii polskiej kinematografii.

Polskie komedie cechuje inteligentny, swoisty humor i doskonałe sportretowanie rodzimych realiów. Dostarczają znakomitej rozrywki, a jednocześnie stanowią komentarz do polskiej mentalności. Oglądanie ich to świetny sposób na miło spędzenie czasu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ranking Największych Polskich Firm - Top 10
  2. Ranking fotelików samochodowych 18-36 kg w 2023 roku - TOP 10
  3. Najlepsze podkłady do twarzy ranking 2023 - TOP 10
  4. Ranking Top 5 grzejników elektrycznych konwektorowych 2023
  5. Te selfie sticki Bluetooth Cię zaskoczą! Ranking TOP 8 w 2023 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska

Od lat zbieram i analizuję rankingi popularności różnych serwisów internetowych. Na blogu publikuję zestawienia najlepszych stron wg. branży i tematyki. Dzielę się moją wiedzą w tym zakresie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły