Najlepsze komedie polskie to filmy, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i kultury. Od dekad bawią kolejne pokolenia widzów inteligentnym, ciętym humorem i celnymi spostrzeżeniami na temat polskiej mentalności. W niniejszym artykule przybliżamy klasyczne i nowsze produkcje komediowe, które koniecznie trzeba znać. Zapraszamy do lektury!
Kluczowe wnioski:- Komedie to jeden z najpopularniejszych gatunków w polskim kinie.
- Wyróżniają się inteligentnym, często absurdalnym humorem i trafną obserwacją polskich realiów.
- Do klasyki należą m.in. filmy Barei, Machulskiego i komedie z lat 60.
- Nowsze hity to m.in. „Testosteron” i „Lejdis”.
- Warto znać najlepsze rodzime komedie, bo stanowią cząstkę polskiej kultury.
Najlepsze komedie polskie z ostatnich lat - te produkcje warto obejrzeć
W ostatnich latach na polskim rynku filmowym pojawiło się wiele świetnych komedii, które zdobyły uznanie krytyków i popularność wśród widzów. W tym podrozdziale przybliżamy najciekawsze produkcje komediowe z ostatniej dekady, które koniecznie trzeba nadrobić.
Jedną z najgłośniejszych premier ostatnich lat był film "Testosteron" w reżyserii Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego z 2007 roku. Film opowiada o perypetiach czterech przyjaciół zmagających się z kryzysem wieku średniego. Rzecz dzieje się w Sopocie, a w rolach głównych wystąpili m.in. Cezary Pazura, Adam Ferency, Rafał Królikowski i Andrzej Grabowski. Film zebrał pozytywne recenzje i został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Kolejną głośną komedią minionej dekady był obraz "Lejdis" w reżyserii Marii Sadowskiej z 2020 roku. Akcja osadzona jest w realiach prowincjonalnego, podupadającego domu towarowego. W obsadzie znaleźli się m.in. Dorota Kolak, Ewa Kasprzyk czy Zdzisław Wardejn. Film zebrał entuzjastyczne recenzje za doskonałe aktorstwo i trafne uchwycenie polskiej rzeczywistości.
W ostatnich latach dużą popularność zdobyły także komedie obyczajowe Wojciecha Smarzowskiego - „Wesele” z 2004 roku oraz „Róża” z 2011 roku. Reżyser w satyryczny, choć momentami gorzki sposób sportretował w nich współczesną polską prowincję i mentalność jej mieszkańców.
Na osobną uwagę zasługują również produkcje twórców młodego pokolenia, takie jak „Planeta singli” (2016) Mitji Okorna oraz „Mój rower” (2012) Piotra Trzaskalskiego. Są to lekkie i zabawne obrazy, które trafiły w gusta współczesnej widowni.
Komedie romantyczne
Wśród najlepszych komedii ostatnich lat dużą popularnością cieszą się zwłaszcza komedie romantyczne. W tym nurcie na wyróżnienie zasługują przede wszystkim takie filmy jak „Sztuka kochania” (2017) Marii Sadowskiej oraz „Narzeczony na niby” (2019) i „Miłość jest wszystkim” (2019) Bartosza Prokopowicza.
Produkcje te opowiadają o zawiłościach miłosnych perypetii współczesnych bohaterów. Łączą wątki obyczajowe z lekkim, inteligentnym humorem. Znakomite role aktorskie i uniwersalne tematy sprawiły, że cieszą się popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Kultowe komedie polskie z lat 90. - nieprzemijające hity
Lata 90. to złota dekada dla polskich komedii filmowych. Powstało wówczas wiele produkcji, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i do dziś gromadzą rzesze sympatyków. Oto kultowe tytuły z tamtych lat, które koniecznie trzeba znać.
Bez wątpienia królem polskich komedii lat 90. był Sylwester Chęciński, znany jako Kiler. Cykl filmów o przygodach nieudacznika, który przez pomyłkę zostaje wzięty za zabójcę, przyniósł ogromną popularność Cezaremu Pazurze. Obok „Kilera” i „Kilera-amorosa” kultowe stały się także inne filmy z udziałem Pazury: „Chłopaki nie płaczą” oraz „Poranek kojota”.
Wysoką pozycję w panteonie rodzimych komedii mają także dzieła Juliusza Machulskiego. „Kingsajz” i „Kiler 2” to tylko niektóre z komediowych hitów reżysera z tamtych lat. Machulski z mistrzostwem łączył w nich absurd i czarny humor z rzeczową obserwacją polskiej rzeczywistości lat 90.
Trudno też nie wspomnieć o kultowych już dziś komediach Stanisława Barei: „Miód malina” (1989), „Zmiennicy” (1985) i „Alternatywy 4” (1983). Do dziś cytuje się kwestie bohaterów jego filmów, a specyficzny „bajerowski” humor stał się znakiem rozpoznawczym twórczości Barei.
Komedie z lat 90. do dziś mają wiernych sympatyków, a ich bohaterowie i gag’i na stałe zapisały się w polskiej popkulturze.
Czytaj więcej: Ranking drużyn LOL w 2023 roku - TOP 8 najlepszych
Klasyka gatunku - najlepsze stare komedie polskie
Sięgając jeszcze głębiej w historię polskiej kinematografii, warto przypomnieć sobie największe komediowe hity minionych dekad. Oto filmy, które na zawsze wpisały się do kanonu gatunku w naszym kraju.
Bez wątpienia do klasyki należą komedie z udziałem duetu Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo, którzy święcili triumfy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. „ Co mój mąż robi w nocy?” i „Manewry miłosne” do dziś uchodzą za arcydzieła wczesnej komedii polskiej.
W powojennej Polsce niezmienną popularnością cieszyły się komedie Stanisława Barei i Sylwestra Chęcińskiego. Już w latach 60. Bareja dał się poznać jako mistrz czarnego humoru w takich filmach jak „Rejs” i „Miś”. Z kolei Chęciński bawił widzów w serii komedii o przygodach sierżanta Milicji Obywatelskiej Kwinty.
Z innych klasyków gatunku warto wymienić „Nie lubię poniedziałku” (1971) i „Poszukiwany, poszukiwana” (1973) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, a także „Bruneta wieczorową porą” (1976) Stanisława Barei. Są to tytuły obowiązkowe dla każdego fana polskich komedii.
Najśmieszniejsze polskie komedie wszech czasów - TOP 10

A oto subiektywny ranking 10 najzabawniejszych polskich komedii w historii. Z pewnością znajdą się w nim tytuły, które rozbawiły niejedno pokolenie polskich widzów.
1 | Kiler (1997) |
2 | Kingsajz (1987) |
3 | Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978) |
4 | Poszukiwany, poszukiwana (1973) |
5 | Nie ma mocnych (1974) |
6 | Sami swoi (1967) |
7 | Kogel Mogel (1988) |
8 | Testosteron (2007) |
9 | Chłopaki nie płaczą (2000) |
10 | Lejdis (2020) |
W zestawieniu znalazły się zarówno klasyczne komedie sprzed lat, jak i nowsze produkcje. Niezmiennie w czołówce plasują się dzieła twórców pokroju Sylwestra Chęcińskiego, Juliusza Machulskiego czy Stanisława Barei. Ich specyficzny humor po dziś dzień bawi kolejne pokolenia widzów.
Mistrzowie śmiechu - najpopularniejsi polscy aktorzy komediowi
Komedia to przede wszystkim aktorzy, którzy swoim kunsztem, charyzmą i poczuciem humoru potrafią rozśmieszyć widownię. Oto najwybitniejsi polscy wykonawcy ról komediowych.
Miano króla polskich komedii należy się niewątpliwie do Cezarego Pazury. Role w filmach „Kiler”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek kojota” na zawsze wpisały się do historii kina.
Równie uznanym aktorem komediowym jest Jerzy Stuhr. Jego kreacje w „Seksmisji”, „Kingsajzie” i wielu innych produkcjach na stałe zapadły w pamięć widzów.
Nie sposób nie wspomnieć też o Zdzisławie Maklakiewiczu - wykonawcy niezapomnianych ról w filmach Stanisława Barei oraz o Piotrze Fronczewskim, który bawił publiczność w komediowych hitach lat 70. i 80.
Do młodszego pokolenia należą Maciej Stuhr i Borys Szyc - obaj z powodzeniem kontynuują rodzinne tradycje aktorskie w gatunku komedii.
Najlepsze nowe komedie polskie 2022 roku - nasze typy
Na koniec przeglądu warto zwrócić uwagę na najciekawsze komedie, które trafiły na polskie ekrany w 2022 roku. Oto nasze typy kilku produkcji, które szczególnie się wyróżniły.
- "Głupcy" w reżyserii Tomasza Koneckiego z Maciejem Stuhrem i Agatą Buzek w rolach głównych.
- "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera - norweska komedia obyczajowa, która zachwyciła krytykę.
- "Pokusa" Malgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - czarna komedia z elementami horroru.
- "Broad Peak" Leszka Dawida - oparty na faktach film o wyprawie na szczyt Broad Peak.
Tegoroczne polskie komedie udowadniają, że gatunek nadal się rozwija i ma w naszym kraju oddaną widownię. Mamy nadzieję, że także kolejne lata przyniosą ciekawe propozycje, które wpiszą się do kanonu najlepszych rodzimych komedii.
Podsumowanie
W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej zjawisku najlepszych komedii polskich. Przypomnieliśmy zarówno stare klasyki gatunku, jak i najnowsze hity ostatnich lat. Okazuje się, że mimo upływu dekad, polska komedia wciąż ma się świetnie i przyciąga rzesze widzów. Co sprawia, że na naszej liście najlepszych polskich komedii zawsze znajdzie się miejsce dla kultowych już tytułów i nowych hitów?
Przede wszystkim polska komedia cechuje się niepowtarzalnym, inteligentnym humorem i trafną obserwacją rodzimych realiów. Filmy komediowe stanowią swoiste zwierciadło polskiej mentalności i obyczajowości, dlatego tak chętnie do nich wracamy. Ponadto, znakomita gra aktorska sprawia, że kreacje wybitnych komików na zawsze zapadają w pamięć.
Dobrze zrobiona komedia to rozrywka na najwyższym poziomie. Nie dziwi więc, że najlepsze polskie komedie przyciągają przed ekrany kolejne pokolenia widzów i zajmują poczesne miejsce w historii rodzimej kinematografii. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie nadal kontynuowana przez utalentowanych twórców.
Jeśli szukasz dobrego humoru i trafnego komentarza do polskiej rzeczywistości, sięgnij po sprawdzone hity z naszej listy. Gwarantujemy świetną zabawę i niemałe pokłady inteligentnego humoru!