Rankingi Produktów

Wybór pieca na pellet: Który piec na pellet spełni Twoje oczekiwania?

Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska12.03.202416 min.
Wybór pieca na pellet: Który piec na pellet spełni Twoje oczekiwania?

Jaki piec na pellet wybrać, by spełniał Twoje oczekiwania co do ogrzewania domu lub mieszkania? Wybór odpowiedniego pieca nie jest taki prosty - jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Od mocy, która zależna jest od wielkości ogrzewanej powierzchni, przez rodzaj paliwa, aż po cenę zakupu i późniejsze koszty eksploatacji. Postaw na ekologiczne, tanie i sprawdzone rozwiązanie - piec na pellet.

Kluczowe wnioski:
 • Przed zakupem pieca oblicz dokładnie zapotrzebowanie na ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. To pomoże dobrać odpowiednią moc urządzenia.
 • Podłączanie pieca do istniejącej instalacji grzewczej jest proste - jego praca jest zautomatyzowana.
 • Paliwo w postaci pelletu jest tanie oraz ekologiczne - to biomasa o niewielkiej zawartości popiołu.
 • Pellet musi mieć dokładnie określone parametry, żeby zapewnić odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo pieca.
 • Zakup pieca klasy minimum 5 według normy EN 303-5 zapewni wysoką sprawność cieplną oraz niską emisję zanieczyszczeń.

Ceny piecow na pellet: jaki piec na pellet wybrac

Jednym z kluczowych czynników, które będą decydowały o wyborze pieca na pellet, jest jego koszt. Ceny urządzeń mogą się znacznie różnić, w zależności od mocy, klasy energetycznej czy producenta. Warto jednak pamiętać, że zakup taniego pieca niekoniecznie będzie opłacalny w dłuższej perspektywie.

Najtańsze piece na pellet zazwyczaj pochodzą z importu, zwłaszcza z Chin. Ich ceny zaczynają się już od około 3000 zł. Urządzenia te mogą jednak być mniej trwałe i wymagać częstszych napraw. Ponadto często spełniają tylko podstawowe normy emisji spalin, a ich sprawność energetyczna jest niższa.

Polskie piece na pellet z wyższej półki, charakteryzujące się dobrymi parametrami i wysoką klasą energetyczną, to koszt od około 8000 do nawet 15 000 zł. Wydatek jest wyższy, ale otrzymujemy urządzenie o dużej niezawodności, oszczędne i bezpieczne dla środowiska. W długim okresie taki wydatek się zwróci.

Dodatkowe koszty eksploatacyjne

Przy wyborze pieca nie można zapominać również o kosztach eksploatacyjnych. Będzie tu wchodził przede wszystkim rachunek za pellet, ale także okresowe czyszczenie i konserwacja urządzenia. Na szczęście sam pellet jest opałem tanim, a dzięki wysokiej kaloryczności jeden jego kilogram może zastąpić nawet 2 kg węgla.

Cena pelletu waha się zazwyczaj od 700 do 1000 zł za tonę i jest zależna m.in. od jakości oraz odległości od producenta.

Przy rozważaniu kosztów nie można zapominać także o kosztach instalacji. W przypadku nowych domów będzie to jedynie podłączenie do systemu ogrzewania, ale w przypadku modernizacji istniejącej instalacji może się to wiązać z dodatkowymi nakładami finansowymi.

Polskie piece na pellet: jaki piec na pellet jest najlepszy

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów piecow na pellet – zarówno z produkcji krajowej, jak i zagranicznej. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od oczekiwań związanych z wydajnością i żywotnoszcią pieca, a także budżetu, jakim dysponujemy.

Jednym z największych producentów piecow na pellet w Polsce jest firma Kostrzewa. Jej urządzenia charakteryzują się solidną konstrukcją oraz wysoką sprawnością cieplną, sięgającą nawet 92%. Ceny piecow Kostrzewa wahają się od około 8000 do 15 000 zł w zależności od mocy.

Innym cenioną marką na polskim rynku jest Defro. Firma oferuje piece zarówno o mniejszych mocach, przeznaczonych do mieszkań, jak i większych, grzewczych – dla domów i budynków przemysłowych. Do topowych modeli należą m.in. Defro Kllassic Bio o wysokiej, ponadczasowej stylistyce.

Producent Przykładowy model Moc Cena przybliżona
Kostrzewa Kostrzewa Koza K5 12 kW 11 000 zł
Defro Defro Klassic Bio 20 kW 14 500 zł

Listę polecanych producentów zamykają takie marki, jak Supra, Eko-Pal, Artel czy Armet. Warto uważnie prześledzić opinie na temat poszczególnych modeli piecow na pellet i wybrać takie urządzenie, które w pełni spełni nasze wymagania, zarówno pod względem jakości wykonania, jak i ekonomicznego użytkowania.

Czytaj więcej: Najlepsze farby do płytek podłogowych: Odśwież swoje podłogi z farbą

Rozne klasy piecow na pellet: jaki piec na pellet ci potrzebny

Prawidłowy dobór pieca na pellet powinien uwzględniać jego klasę energetyczną - dzięki temu zyskamy piec odpowiednio wydajny, energooszczędny i ekologiczny. W Europie obowiązuje pięcioklasowy system oceny piecow na paliwa stałe, tj. klasy od 1 do 5.

 • Piece klasy 1 - najstarsze modele, o niskiej sprawności, stanowiące główne źródło emisji pyłów i tlenków węgla.
 • Piece klasy 2 i 3 - modele średniej klasy, spełniające dopuszczalne normy emisji.
 • Piece klasy 4 i 5 - najwyższe klasy, ekologiczne i energooszczędne, o bardzo niskiej emisji zanieczyszczeń.

Według unijnych wymogów, do sprzedaży mogą już trafiać tylko piece klasy 5. Są one droższe w zakupie, ale pozwalają znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu i są przyjazne dla środowiska. Ich sprawność przekracza 90%, a większość osiąga nawet normy na przyszłe wymogi ekoprojektu.

Normy dot. emisji piecow na pellet

Dobrej klasy piec na pellet to nie wszystko. Równie ważne są normy, według których zostało ono wyprodukowane. W Europie obowiązują normy EN 14785 dla piecow na paliwa stałe oraz EN 303-5 dla kotłów grzewczych.

Urządzenia spełniające wymogi tych norm charakteryzują się wysoką sprawnością cieplną, niższą emisją tlenków węgla oraz pyłków, a także trwałością. Warto zwracać uwagę na piece z normami przynajmniej EN 14785 klasy 3 lub wyżej.

Jako paliwo pellet: jaki piec na pellet wybrać, żeby było tanio

Zdjęcie Wybór pieca na pellet: Który piec na pellet spełni Twoje oczekiwania?

Sam piec na pellet to dopiero początek drogi do oszczędnego ogrzewania. Kluczowy jest też wybór właściwego paliwa, czyli samego pelletu. Nie każdy pellet jest tak samo wydajny i przystosowany do Twojego pieca.

Przede wszystkim pellet musi spełniać konkretne normy jakościowe według wymogów producenta pieca. Zazwyczaj jest to norma EN Plus-A1 określająca parametry takie jak kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu czy zanieczyszczeń. Im wyższa jakość pelletu, tym wydajniejsze spalanie, a w efekcie mniejsze zużycie paliwa.

Warto wspomnieć, że pellet może być produkowany z różnych materiałów, np. z trocin drzewnych, słomy czy łupin orzecha kokosowego. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wysoką kaloryczność, niską zawartość popiołu i pochodzenie z odpadów.

W tej kwestii najlepiej zdać się na rekomendację producenta pieca. Wybór odpowiedniego pelletu będzie o wiele istotniejszy niż sam jego koszt. Najdroższy pellet niekoniecznie będzie najlepszy do Twojego urządzenia.

Jakie sa rodzaje piecow na pellet: jaki piec na pellet do domu

Przy wyborze pieca na pellet podstawowym kryterium jest jego przeznaczenie - czyli do ogrzewania domu lub mieszkania. W zależności od tego, otrzymamy inne typy urządzeń o różnej konstrukcji i parametrach.

Piece nadające się do ogrzewania dużych powierzchni, tj. domów jednorodzinnych, to przede wszystkim kotły na pellet. Mają one zwykle wyższą moc, od 15 do nawet 40 kW, oraz większe zasobniki na opał. Dzięki temu mogą pracować bez przerwy przez nawet kilka dni, samoczynnie uzupełniając paliwo.

Do ogrzewania mieszkań zwykle stosowane są mniejsze piece na pellet o mocach od 5 do 15 kW. Ich zaletą jest kompaktowa konstrukcja, łatwość instalacji oraz mniejsze zasobniki na opał, które i tak starcza na długo dzięki oszczędnemu spalaniu. Piece te nadają się do domów jedno- lub dwupoziomowych o powierzchni do ok. 150 m2.

Ciekawym rozwiązaniem są również kominki na pellet, zwane też wkładami kominkowym. Dają one unikalny efekt palącego się ognia oraz design w stylu tradycyjnych kominków, ale ogrzewanie jest w nich w pełni zautomatyzowane. Dostępne są w wersjach z płaszczem wodnym do podgrzewania wody.

Systemy dystrybucji ciepła

Warto również zwrócić uwagę na sposób dystrybucji ciepła z pieca. Piece na pellet mogą ogrzewać pomieszczenia poprzez system wodny (np. ogrzewanie podłogowe lub grzejniki), a także przez bezpośrednie promieniowanie ciepła. W zależności od potrzeb możemy wybrać system najbardziej dla nas odpowiedni.

Moc piecow na pellet: jaki piec na pellet wybrac do mieszkania

Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze pieca na pellet jest jego moc grzewcza. Musi ona być dopasowana do wielkości ogrzewanej powierzchni, aby zapewnić komfort termiczny i nie generować zbędnych strat energii.

Do ogrzewania mieszkania o powierzchni od 40 do 80 m2 wystarczy piec o mocy od 5 do 10 kW. Większe mieszkania, do około 120 m2, wymagają urządzeń 10-15 kW. Warto jednak pamiętać, że na dobór mocy pieca wpływa nie tylko metraż, ale też lokalizacja i ocieplenie budynku.

Aby prawidłowo dobrać moc pieca na pellet, najlepiej skorzystać z pomocy projektanta lub doświadczonej ekipy instalacyjnej. Na podstawie szczegółowych danych mogą oni przeprowadzić obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla konkretnego mieszkania.

Równie istotna co moc jest klasa energetyczna urządzenia. Im wyższa klasa (od 1 do 5), tym większa oszczędność paliwa przy tej samej wydajności grzewczej. Dlatego warto zainwestować w piec na pellet minimum klasy 5 - choć droższy, to zwróci nam się w oszczędnościach na opale.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ranking Paneli Słonecznych Exe Solar 2023
 2. Wybór krzesełka do karmienia: Jakie zapewni wygodę podczas posiłków?
 3. Najlepsze foteliki samochodowe 15-36 kg z isofixem - ranking TOP 10 w 2024 roku
 4. Wybierz najlepszy żel pod prysznic: przyjemność codziennej pielęgnacji
 5. Ranking podstawkach isofix do fotelików samochodowych 2023 - TOP 8
Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska

Od lat zbieram i analizuję rankingi popularności różnych serwisów internetowych. Na blogu publikuję zestawienia najlepszych stron wg. branży i tematyki. Dzielę się moją wiedzą w tym zakresie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły