Ranking Squash 2023 – Najlepsi zawodnicy na świecie

Ranking Squash 2023 – Najlepsi zawodnicy na świecie
Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska06.10.2023 | 7 min.

Squash to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Coraz więcej zawodników i zawodniczek osiąga mistrzowską sprawność w tej wymagającej grze rakietowej. Kto aktualnie znajduje się na szczycie światowego rankingu squash? Jakie czynniki decydują o pozycji zawodnika? Gdzie odbywają się najważniejsze turnieje tego roku? Jaki styl gry i sprzęt stosują najlepsi squasherzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Najlepsi zawodnicy świata w rankingu squash

3 najwyżej sklasyfikowani mężczyźni

W światowym rankingu PSA World Tour na pierwszym miejscu znajduje się Egipcjanin Ali Farag. Ten utytułowany zawodnik triumfował w wielu turniejach, w tym prestiżowych mistrzostwach świata. Jego atutem jest niezwykła wszechstronność i świetne wyczucie gry. Na drugiej pozycji plasuje się Paul Coll z Nowej Zelandii, który wyróżnia się niesamowitą wytrzymałością i walką do końca. Trzecie miejsce należy do Tarem Momena z Egiptu, grającego ofensywnie i dynamicznie.

3 najwyżej sklasyfikowane kobiety

W rankingu kobiet bezkonkurencyjna jest Nicol David z Malezji. To legendarna zawodniczka z nieprawdopodobną techniką i refleksem. Druga pozycja to Raneem El Welily z Egiptu, która imponuje kreatywnością na korcie. Trzecia Nour El Sherbini, również reprezentująca Egipt, wyróżnia się mocnymi uderzeniami i świetnym wolejem. Te trzy squasherki dominują w światowym rankingu od wielu lat.

Najlepsi zawodnicy z Polski

W pierwszej setce rankingu znajduje się kilku polskich zawodników. Najwyżej sklasyfikowany jest Jan Koukal - aktualnie na 57. miejscu. Osiąga dobre wyniki dzięki taktycznej grze i cierpliwości. Kolejny jest Marcin Karwowski, który ma mocny forhend i bekhend. Wysokie 69. miejsce zajmuje Agnieszka Kotlarczyk, ceniona za walkę i mobilność na korcie. Polscy squasherzy systematycznie pnie się w górę światowego rankingu.

Kryteria tworzenia rankingu squash

Punkty zdobyte w turniejach

Podstawowym kryterium rankingu jest liczba punktów rankingowych zdobytych przez zawodnika w ostatnich 12 miesiącach. Za wygrane w najważniejszych turniejach przyznawane są największe premie punktowe. Punkty przydzielane są również za osiągnięcie kolejnych rund danej imprezy. Im wyższy turniej, tym punkty są wyższe.

Pozycja w poprzednim rankingu

Kolejnym ważnym czynnikiem jest pozycja danego zawodnika w rankingu sprzed 12 miesięcy. Im wyższe miejsce w poprzedniej edycji, tym łatwiej je utrzymać. Dlatego czołówka rankingu zmienia się stosunkowo rzadko. Awans z dalszych miejsc wymaga serii świetnych występów w wielu turniejach.

Staż zawodniczy i osiągnięcia

Przy tworzeniu rankingu bierze się także pod uwagę długość kariery danego zawodnika oraz jego największe sukcesy, jak tytuły mistrzowskie. Dzięki temu w czołówce utrzymują się zawodnicy z długim stażem i bogatą historią startów na najwyższym poziomie.

Najważniejsze turnieje squash w 2023 roku

Turnieje WSF World Tour

W kalendarzu squash na 2023 rok wpisanych jest kilkadziesiąt turniejów rangi WSF World Tour. Odbywają się one na całym świecie - w Europie, Azji, Afryce, obu Amerykach. Najwyżej punktowane są zawody Platinum, potem Gold i Silver. Triumf w tych rozgrywkach oznacza duży progres w rankingu.

Mistrzostwa świata

Szczególnie prestiżowe są coroczne mistrzostwa świata, które w 2023 roku odbędą się w Kairze. Wezmą w nich udział najlepsi zawodnicy obu płci, którzy powalczą o tytuły i ogromną pulę punktów rankingowych. Zwycięzcy mogą awansować w rankingu nawet o kilkadziesiąt pozycji.

Letnie Igrzyska Olimpijskie

Rok 2023 to także wyczekiwane przez świat squash letnie igrzyska olimpijskie w Brisbane. Po raz kolejny ta dyscyplina sportu wystąpi na igrzyskach, dając szansę zawodnikom na medale i awans w rankingu. Faworytami są aktualni liderzy światowych list.

Styl gry i technika najlepszych zawodników

Uderzenia rakietą

Czołowi zawodnicy charakteryzują się bardzo różnorodnymi uderzeniami rakietą. Potrafią zarówno mocno atakować forhendem i bekhendem, jak i zagrać świetne kropnięcia czy loby. Kolosalna kontrola uderzeń pozwala im na precyzyjne umieszczenie piłki w każdym fragmencie kortu.

Poruszanie się po korcie

Elita światowego squasha wyróżnia się fantastycznym przemieszczaniem się po korcie. Potrafią błyskawicznie dojść do każdej piłki, wykazując się świetną koordynacją i refleksem. Dynamicznie przyspieszają i gwałtownie hamują, zmieniając kierunek ruchu. Dzięki temu skutecznie bronią każdego fragmentu boiska.

Strategia meczowa

Liderzy potrafią bardzo mądrze rozgrywać całe spotkanie. Umiejętnie kontrolują tempo gry, raz narzucając wysokie, a innym razem wolniejsze. Trafnie wykorzystują słabsze strony przeciwnika i eksponują własne atuty. Cierpliwie budują przewagę punktową, by następnie ją utrzymać i kontrolować wynik meczu.

Sprzęt i wyposażenie topowych zawodników

Rakiety do squasha

Czołowi zawodnicy używają profesjonalnych i lekkich rakiet wykonanych z włókna węglowego, grafitu czy boru. Rakiety mają różną wagę, równoważenie i rozmiar główki w zależności od preferencji danego squashera. Większość graczy korzysta z modeli renomowanych firm jak Prince, Dunlop, Head czy Tecnifibre.

Okulary i ochraniacze

Bardzo istotnym elementem ekwipunku są specjalne okulary ochronne chroniące oczy przed uderzeniem piłki. Zawodnicy amortyzują także kolana oraz łokcie ochraniaczami, by zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji podczas wymian.

Obuwie squashowe

Kluczowe znaczenie ma odpowiednie, amortyzujące obuwie squashowe z płaską podeszwą zapewniającą dobrą przyczepność. Topowi gracze wybierają lekkie buty z mocnym podparciem stopy, by zoptymalizować szybkość i bezpieczeństwo poruszania się po korcie.

Dieta i treningi zawodowych squasherów

Trening kondycyjny

Aby utrzymać formę na najwyższym światowym poziomie, zawodnicy ciężko pracują nad kondycją wykonując treningi wytrzymałościowe, siłowe i szybkościowe. Poddawani są również specjalistycznym badaniom i testom kondycyjnym, by precyzyjnie określić ich możliwości.

Ćwiczenia zręcznościowe

Oprócz treningu kondycyjnego, kluczowe w squashu są ćwiczenia poprawiające refleks, zwinność i koordynację ruchową. Zawodnicy pracują nad zręcznością i reakcją wykonując specjalne ćwiczenia z piłkami, pachołkami i innymi przyborami.

Odpowiednia dieta

Profesjonalni squasherzy przestrzegają rygorystycznej, zbilansowanej diety dostarczającej organizmowi niezbędne składniki odżywcze i energię. Jedzą dużo białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Unikają fast foodów, słodyczy i używek. Odżywiają się głównie kurczakiem, ryżem, warzywami, owocami i orzechami.

Podsumowując, droga na szczyt światowego rankingu squash wymaga od zawodników ciężkiej pracy, talentu i poświęcenia. Miejmy nadzieję, że polscy squasherzy będą coraz częściej gościć w czołówce zestawienia i sięgać po najwyższe laury. Przed nimi jeszcze wiele turniejów w tym sezonie, by udowodnić swoją klasę i wspiąć się w rankingu jak najwyżej.

Podsumowanie

Ranking światowy PSA World Tour stanowi doskonałe odzwierciedlenie aktualnej hierarchii w squasha. Pozwala śledzić postępy najlepszych zawodników i zawodniczek z całego świata. Liderzy listy to prawdziwi mistrzowie tej dyscypliny - wszechstronni, doświadczeni i nieustannie pracujący nad formą. Aby awansować w tym zestawieniu, trzeba regularnie odnosić sukcesy w najważniejszych turniejach. Polscy squasherzy powoli pnie się w górę rankingu, ale wciąż mają spore rezerwy. Przed nimi wiele ciężkiej pracy, by dołączyć do światowej czołówki.

Najczęściej zadawane pytania

Ranking publikowany jest co miesiąc, aby odzwierciedlać aktualną formę i wyniki zawodników.

Nie ma limitu startów. Im więcej turniejów zaliczy zawodnik, tym więcej może zdobyć punktów do rankingu.

Tak, PSA publikuje osobne listy rankingowe dla kobiet i mężczyzn, choć kryteria są identyczne.

Od rangi i prestiżu danych zawodów - im wyższa pula nagród i silniejsza obsada, tym więcej punktów można zdobyć.

Punkty zdobyte w ciągu ostatnich 12 miesięcy decydują o pozycji w rankingu. Po tym czasie zawodnik znika z listy, jeśli nie zdobędzie nowych punktów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ranking Największych Polskich Firm - Top 10
  2. Ranking fotelików samochodowych dla 5-latka w 2023 roku - TOP 12
  3. Ranking podstawkach isofix do fotelików samochodowych 2023 - TOP 8
  4. Ranking 15 impregnatów do drewna na zewnątrz
  5. Najlepsze selfie sticki - ranking TOP 10 modeli w 2023 roku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska

Cześć! Jestem Edyta Jaworska specjalizującą się w tworzeniu rankingów firm, produktów i usług. Dzielę się cennymi recenzjami, poradami i rankingami, aby pomóc użytkownikom dokonywać świadomych wyborów. Odkrywajcie ze mną najlepsze oferty i miejsca!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email