Rankingi Produktów

Ranking Przepływowych Podgrzewaczy Wody w 2023 r.

Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska02.10.20236 min.
Ranking Przepływowych Podgrzewaczy Wody w 2023 r.

Przepływowe podgrzewacze wody to coraz popularniejsze urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Pozwalają na szybkie i wygodne podgrzewanie wody użytkowej bezpośrednio przy punkcie czerpalnym. Dzięki temu nie trzeba czekać na podgrzanie zasobnika, a woda jest dostępna od razu o odpowiedniej temperaturze. Rosnące zainteresowanie przepływowymi podgrzewaczami sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli różnych producentów. Przy tak szerokim wyborze, jak wybrać najlepszy podgrzewacz przepływowy dopasowany do własnych potrzeb i oczekiwań?

Jak działają przepływowe podgrzewacze wody?

Zasada działania

Podstawą działania przepływowych podgrzewaczy wody jest nagrzewanie strumienia wody przepływającej przez wymiennik ciepła. Woda pobierana z sieci wodociągowej przepływa przez spiralnie ułożoną wężownicę, wokół której znajduje się grzałka elektryczna lub palnik gazowy. Dzięki przekazywaniu ciepła poprzez ścianki wężownicy zimna woda uzyskuje pożądaną temperaturę tuż przed wypływem z kurka.

Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

W zależności od źródła zasilania, wyróżnia się dwa główne typy przepływowych podgrzewaczy wody:

1. Elektryczne

Wyposażone w grzałkę elektryczną. Dają się łatwo zamontować w dowolnym miejscu, gdzie jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Cechują się wysoką sprawnością sięgającą nawet 99%.

2. Gazowe

Zasilane gazem ziemnym lub propan-butan. Wymagają podłączenia do instalacji gazowej. Charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z podgrzewaczami elektrycznymi.

Zalety i wady

Główne zalety przepływowych podgrzewaczy wody to:

 • Szybki dostęp do ciepłej wody
 • Oszczędność energii i wody
 • Kompaktowa budowa
 • Łatwy montaż

Do wad można zaliczyć:

 • Ograniczona wydajność przy dużym zapotrzebowaniu na wodę
 • Konieczność cyklicznego odkamieniania

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przepływowego podgrzewacza wody?

Moc i wydajność

Kluczowe parametry to moc grzewcza, określona w kW oraz maksymalny przepływ wody podawany w l/min. Im większa moc i wydajność, tym szybciej uzyskamy ciepłą wodę i tym więcej punktów czerpalnych można podłączyć.

Bezpieczeństwo użytkowania

Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed przegrzaniem, czujniki przepływu oraz systemy zapobiegające cofaniu się wody z powrotem do sieci wodociągowej.

Koszty eksploatacji

Przy wyborze konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę także koszty użytkowania. W przypadku podgrzewaczy gazowych będzie to zużycie gazu, natomiast elektrycznych - energii elektrycznej.

Ranking przepływowych podgrzewaczy wody w 2023 roku

Najlepsze modele gazowe

Wśród najlepiej ocenianych gazowych podgrzewaczy przepływowych znajdują się m.in. Junkers Smart, Vaillant ecoTEC plus czy Ariston Velis. Charakteryzują się wysoką wydajnością, niezawodnością i nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa.

Najlepsze modele elektryczne

Do czołówki elektrycznych podgrzewaczy przepływowych należą m.in. modele firmy Tesy - Thelia Condens, czy Hyundai HPE. Oferują szybkie podgrzewanie wody przy stosunkowo niewielkim zużyciu prądu.

Nowości i innowacje

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się podgrzewacze wyposażone m.in. w funkcję Wi-Fi do zdalnego sterowania z poziomu aplikacji mobilnej. Ponadto dostępne są modele z technologią inteligentnego ogrzewania, dostosowujące moc grzewczą do chwilowego zapotrzebowania.

Gdzie kupić przepływowy podgrzewacz wody?

Ranking Przepływowych Podgrzewaczy Wody w 2023 r.

Sklepy stacjonarne

Przepływowe podgrzewacze wody dostępne są w sklepach z artykułami sanitarnymi oraz w hurtowniach instalacyjnych. Zakup w sklepie stacjonarnym pozwala na obejrzenie i wypróbowanie urządzenia przed zakupem.

Sklepy internetowe

Szeroki wybór podgrzewaczy przepływowych oferują również sklepy internetowe, gdzie często można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty i promocje. Zakup przez internet jest wygodny i szybki.

Serwis producenta

Część producentów umożliwia zakup swoich produktów bezpośrednio przez swoją stronę internetową. Takie rozwiązanie gwarantuje pełną obsługę serwisową oraz oryginalne części zamienne w razie potrzeby.

Jak zamontować przepływowy podgrzewacz wody?

Przygotowanie do montażu

Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy miejsce zamontowania umożliwia odpowiedni dopływ wody i ujście ogrzanej wody, a także dostęp do źródła zasilania (prądu lub gazu). Trzeba też przygotować niezbędne narzędzia instalacyjne.

Montaż krok po kroku

Montaż podgrzewacza przepływowego polega na podłączeniu go do istniejącej instalacji wodnej. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta, wykonując kolejne czynności takie jak: podłączenie wlotu i odpływu wody, podłączenie gazu lub prądu, sprawdzenie szczelności.

Pierwsze uruchomienie

Przed pierwszym uruchomieniem trzeba przeprowadzić próbę szczelności oraz odpowietrzyć instalację. Następnie urządzenie należy uruchomić zgodnie z zaleceniami producenta i sprawdzić poprawność działania. Dobrze jest też przeprowadzić procedurę przepłukania podgrzewacza przed użyciem.

Przepływowe podgrzewacze wody - podsumowanie

Korzyści

Podgrzewacze przepływowe zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej i pozwalają zaoszczędzić wodę. Montaż jest stosunkowo prosty, a eksploatacja tania. To nowoczesne i wygodne rozwiązanie dla każdego domu.

Aspekty ekonomiczne

Chcąc kupić opłacalny podgrzewacz przepływowy, trzeba kierować się nie tylko ceną zakupu, ale też kosztami eksploatacji. Należy dobrać odpowiednią moc i wydajność do zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

Przyszłość technologii

Podgrzewacze przepływowe będą się dalej rozwijać w kierunku jeszcze większej energooszczędności i automatyzacji pracy. Można się spodziewać modeli z zaawansowanymi systemami samo diagnozowania i możliwością sterowania przez Internet.

Podsumowanie

Przepływowe podgrzewacze wody to nowoczesne urządzenia, które zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej. Ich zaletą jest oszczędność wody i energii w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy z zasobnikiem. Aby wybrać odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, dopasowane do potrzeb domu. Montaż nie jest skomplikowany, a obsługa prosta i wygodna. Przepływowe podgrzewacze wody to dobre rozwiązanie dla każdego nowoczesnego gospodarstwa domowego.

Najczęstsze pytania

Podgrzewacz przepływowy podgrzewa wodę na bieżąco, bezpośrednio przy punkcie poboru. Podgrzewacz z zasobnikiem nagrzewa i magazynuje określoną ilość wody w zbiorniku, z którego pobierana jest ciepła woda.

Moc podgrzewacza należy dobrać do liczby domowników i jednoczesnych punktów poboru ciepłej wody. Przykładowo dla 3-4 osób wystarczy moc ok. 12-18 kW.

Zaleca się odkamienianie raz na 6-12 miesięcy w zależności od twardości wody. Regularne odkamienianie przedłuża żywotność urządzenia.

Montaż nie jest skomplikowany i możliwy do wykonania we własnym zakresie przez osobę doświadczoną w pracach hydraulicznych, postępując zgodnie z instrukcją.

Przy prawidłowym użytkowaniu i regularnej konserwacji przepływowy podgrzewacz wody może służyć nawet ponad 10 lat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ranking Paneli Słonecznych Exe Solar 2023
 2. Wybór krzesełka do karmienia: Jakie zapewni wygodę podczas posiłków?
 3. Ranking fotelików samochodowych 15-36 kg z isofixem w 2024 roku - TOP 8
 4. Wybierz najlepszy żel pod prysznic: przyjemność codziennej pielęgnacji
 5. Ranking najlepszych podstawek samochodowych isofix 2023 - TOP 12
Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska

Cześć! Jestem Edyta Jaworska specjalizującą się w tworzeniu rankingów firm, produktów i usług. Dzielę się cennymi recenzjami, poradami i rankingami, aby pomóc użytkownikom dokonywać świadomych wyborów. Odkrywajcie ze mną najlepsze oferty i miejsca!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły