Rankingi produktów

Ranking gąbek do makijażu - TOP 8 modeli w 2024 roku

Julita Zalewska31 października 20235 min
Ranking gąbek do makijażu - TOP 8 modeli w 2024 roku

Gąbki do makijażu to niezbędne akcesoria, z których korzysta każda miłośniczka kosmetyków. Dobór odpowiedniej gąbki może kompletnie odmienić efekt makijażu i pozwolić stworzyć idealnie gładką, jednolitą powierzchnię skóry. Jednak na rynku dostępnych jest tak wiele modeli gąbek, że łatwo się pogubić. Jak więc wybrać tę idealną? Na co zwrócić uwagę i które modele są warte zainteresowania w 2024 roku?

Jak dobrać idealną gąbkę do makijażu?

Rodzaje gąbek do makijażu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest gąbka. Najpopularniejsze są gąbki silikonowe oraz lateksowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady, o czym szerzej za chwilę. Poza tym wyróżniamy gąbki o gęstym i rzadkim splocie, małe oraz duże, okrągłe, trójkątne, ze skośnym cięciem itd. Kształt i rozmiar powinien być dobrany do rodzaju makijażu i preferencji - niektóre model są lepsze do rozświetlania, inne do nakładania pudru czy podkładu.

Kształty i rozmiary gąbek

Jeśli chodzi o kształty, najpopularniejsze są gąbki okrągłe o średnicy od ok. 5 do 15 cm. Mniejsze sprawdzą się do precyzyjnej pracy np. przy korektorze, większe pozwolą szybciej rozprowadzić podkład na twarzy. Ciekawe są też gąbki w kształcie jajka - węższa strona ułatwia dotarcie w trudno dostępne miejsca. Dobierając rozmiar, warto też zwrócić uwagę na to, czy wolisz gąbki cieńsze, średnie czy grubsze.

Gąbki do różnych typów cery

Bardzo ważne jest też dopasowanie gąbki do rodzaju cery. Osoby z cerą tłustą powinny wybierać gąbki o gęstszym splocie z mikrofibry, które nie będą absorbować nadmiaru sebum. Z kolei na cerę suchą czy dojrzałą lepsze będą gąbki o luźniejszym splocie, które nie będą zbytnio wycierać skóry.

Gąbki silikonowe czy lateksowe?

Zalety gąbek silikonowych

Gąbki silikonowe są bardzo popularne ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu. Ponieważ silikon jest materiałem nieprzepuszczalnym dla wody, gąbki tego typu rzadko namaka, dzięki czemu makijaż nie rozmazuje się po ich powierzchni. Są też odporne na rozwój bakterii. Ich wadą może być za to nieco mniejsza chłonność.

Zalety gąbek lateksowych

Gąbki lateksowe z kolei cechują się świetną chłonnością, miękkością i elastycznością, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu twarzy. Są też często tańsze od silikonowych odpowiedników. Ich wadą jest podatność na namakanie oraz mniejsza trwałość i podatność na rozwój bakterii.

Porównanie obu rodzajów

Podsumowując, gąbki silikonowe są bardziej trwałe i higieniczne, zaś lateksowe zapewniają lepszą chłonność i miękkość. Dobrym rozwiązaniem mogą być gąbki z wkładem silikonowym ale powierzchnią lateksową, łączące zalety obu tych materiałów.

Jak dbać o gąbki do makijażu?

Jak czyścić gąbki?

Aby gąbki służyły jak najdłużej i zachowały higienę, należy regularnie je czyścić. Gąbki silikonowe wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą, najlepiej ciepłą. Można też zastosować łagodny żel lub piankę do mycia. Gąbki lateksowe wymagają dokładniejszego czyszczenia, np. przy użyciu mydła w płynie lub szamponu.

Jak dezynfekować gąbki?

Oprócz regularnego mycia, warto co jakiś czas dezynfekować gąbki specjalnym sprayem do dezynfekcji. Można je też na 15 minut zalać wrzącą wodą lub przemyć spirytusem salicylowym. Pomoże to zabić bakterie i drobnoustroje.

Jak suszyć i przechowywać?

Po umyciu gąbkę należy dokładnie wysuszyć, najlepiej stojąc do góry nogami. Nie należy jej chować mokrej! Suszoną gąbkę trzymamy w przewiewnym miejscu, najlepiej w specjalnym pojemniku lub saszetce.

TOP 8 gąbek do makijażu w 2024 r.

Ranking gąbek do makijażu - TOP 8 modeli w 2024 roku

Najlepsze gąbki silikonowe

Wśród gąbek silikonowych na uwagę zasługują przede wszystkim Real Techniques Miracle Complexion oraz Beauty Blender. Obie zapewniają równomierne rozprowadzanie makijażu i są odporne na namakanie. Różnią się kształtem - BB jest okrągła, a RT w kształcie jajka.

Najlepsze gąbki lateksowe

Jeśli chodzi o lateks, świetnie sprawdzą się gąbki marki L'Oreal Paris oraz Maybelline. Są miękkie, elastyczne i dobrze dopasowują się do twarzy. Mają też przystępną cenę i dostępne są w drogeriach.

Inne polecane modele

Godne polecenia są także gąbki EcoTools z wegańskiej gąbki konjac oraz 2-stronne beautyblender pure. Te ostatnie łączą silikonowy i lateksowy materiał. Świetnie też sprawdzą się gąbki z mikrofibry marki e.l.f. cosmetics.

Gąbki do makijażu - podsumowanie

Najważniejsze cechy

Podsumowując, najważniejsze cechy przy wyborze gąbki to jej kształt i rozmiar, rodzaj materiału oraz dopasowanie do cery i typu makijażu. Należy zwrócić uwagę, czy wolimy gąbkę cieńszą czy grubszą, mocno czy luźno splecioną.

Błędy w doborze gąbek

Typowe błędy to kupowanie za małych lub zbyt twardych gąbek, które nie rozprowadzą makijażu równomiernie. Nie należy też stosować gąbek o luźnym splocie przy cerze tłustej ani zbyt twardych na suchą cerę dojrzałą.

Trendy w 2024 roku

Obecnie modne są gąbki w neonowych kolorach oraz w kształtach owoców i warzyw. Popularność zyskują też gąbki z aktywnymi składnikami jak kwas hialuronowy czy aloes.

Jak stosować gąbkę w makijażu?

Aplikacja podkładu i pudru

Aby równomiernie rozprowadzić podkład lub puder, należy lekkimi kolistymi ruchami wtapiać kosmetyk w skórę. Początkowo koncentrujemy się na "problemowych" obszarach jak policzki, nos i broda.

Nakładanie korektora i bronzera

Przy korektorze i bronzerze stosujemy technikę "dabbing", czyli delikatnego stukania gąbką by nanieść produkt punktowo. Dotyczy to np. rozjaśniania cieni czy rzeźbienia kości policzkowych.

Rozprowadzanie fluidu i kremu

W przypadku podkładu w płynie czy kremowego, nakładamy odpowiednią ilość produktu na gąbkę, a następnie rozprowadzamy kolistymi ruchami. Fluid rozsmarowujemy palcami.

Jak widać, dobór odpowiedniej gąbki to podstawa udanego makijażu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Państwu znaleźć swój idealny model i stosować go poprawnie. Pozostaje tylko życzyć efektownych makijaży!

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniej gąbki do makijażu to klucz do stworzenia idealnej, gładkiej powierzchni makijażu. Należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, kształt, rozmiar oraz dopasowanie do typu cery i makijażu jaki wykonujemy. W 2024 roku modne są kolorowe gąbki oraz modele w kształcie owoców. Zarówno gąbki silikonowe jak i lateksowe mają swoje zalety, które warto poznać przed zakupem. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji gąbek. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Państwu wybrać idealny model dla siebie i osiągać spektakularne efekty makijażowe!

Najczęstsze pytania

Zaleca się wymieniać gąbkę co ok. 3-6 miesięcy. Zależy to jednak od częstotliwości używania i stopnia zużycia. Przy codziennym makijażu nową gąbkę warto kupić co 2-3 miesiące.

Nie zaleca się prania gąbek w pralce, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie lub odkształcenie. Najlepiej myć je ręcznie lub wyczyścić specjalnym sprayem do gąbek.

Przy właściwej pielęgnacji większość gąbek może być używana od 6 miesięcy do 1 roku. Po tym czasie ich właściwości pielęgnacyjne i aplikacyjne znacząco się obniżają.

Do dezynfekcji gąbek świetnie nadaje się spirytus salicylowy, nadtlenek wodoru lub specjalne sprays dezynfekujące. Można też zalać gąbkę wrzątkiem na 15 minut.

Po umyciu gąbkę należy dokładnie wyżąć, postawić "nogami do góry" i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie wolno chować mokrej gąbki, bo może zacząć pleśnieć.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ranking Paneli Słonecznych Exe Solar 2023
  2. Butelki dla nich - Najlepsze produkty warte uwagi
  3. Wybór krzesełka do karmienia: Jakie zapewni wygodę podczas posiłków?
  4. Ranking fotelików samochodowych 15-36 kg z isofixem w 2024 roku - TOP 8
  5. Wybierz najlepszy żel pod prysznic: przyjemność codziennej pielęgnacji
Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska

Od lat zbieram i analizuję rankingi popularności różnych serwisów internetowych. Na blogu publikuję zestawienia najlepszych stron wg. branży i tematyki. Dzielę się moją wiedzą w tym zakresie.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły