Rankingi Produktów

Polskie kryminały - przegląd: Które są warte przeczytania?

Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska25.03.202410 min.
Polskie kryminały - przegląd: Które są warte przeczytania?

Kryminały polskie zyskały w ostatnich latach ogromną popularność wśród czytelników z całego kraju. Nie ma się czemu dziwić - znaleźć można wśród nich pozycje najwyższej jakości, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym wartościowym polskim kryminałom, które wyróżniają się intrygującą fabułą, barwnymi postaciami i zwrotami akcji, pozostawiającymi czytelnika z otwartymi ustami.

Kluczowe wnioski:
 • Najpopularniejsze kryminały polskie często zawierają wątki obyczajowe pozwalające lepiej poznać lokalny koloryt i mentalność Polaków.
 • Powieści niektórych polskich mistrzów pióra kryminalistycznego jak Remigiusz Mróz czy Zygmunt Miłoszewski należą już do kanonu literatury kryminalnej.
 • Najlepsze polskie kryminały potrafią wciągnąć czytelnika w intrygę, zostawiając go zaintrygowanym rozwiązaniem do samego końca.
 • Rodzima powieść kryminalna skutecznie sprawdza się też w gatunku thrillerów szpiegowskich i sensacyjnych.
 • Lektura wartościowych polskich kryminałów to sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjemnością i nutką niepokoju.

Niezapomniane postacie w kryminalnej prozie polskiej: stawka wyższa

Najlepsze kryminały polskie to nie tylko trzymające w napięciu fabuły, ale też barwne, zapadające w pamięć postacie. W powieściach rodzimych mistrzów pióra kryminalnego znajdziemy całą galerię charakterystycznych bohaterów, których słowa i czyny zapadają na długo w umysł czytelnika. Przeważają wśród nich postaci z krwi i kości, osadzone głęboko w realiach polskiego życia i dające wierny obraz lokalnych stosunków społecznych.

Weźmy choćby kultową już postać komisarza Teodora Dowżyka z cyklu powieści napisanych przez Joannę Chmielewską. Ten inteligentny i życzliwy funkcjonariusz wytrwale ściga zbrodniarzy, przy okazji zdradzając czytelnikom pradawne sekrety pięknej Warmii oraz współczesne problemy regionu. Podobnie Prowincja, tytułowa bohaterka powieści Anny Kańtoch - ta skomplikowana, jadowita policjantka współgra z ciemną stroną społeczeństwa w zapadłym Kościelcu.

Zbić szczękę stereotypom

Takich oryginalnych, zapadających w pamięć protagonistów znajdziemy w najlepszych polskich kryminałach wielu. Niektórzy z nich zaskakują czytelnika, burząc utarte stereotypy i wnosząc świeży powiew w gatunek. Tak jak Zuza Ćwir - główna bohaterka bestsellerowego cyklu Remigiusza Mroza. Ta przykuwająca wzrok postać, łamiąc schematy młodej policjantki, zachwyca czytelnika swoją determinacją, nieprzewidywalnością i... dziwnymi nawykami.

Nie każdy bohater kryminalnej prozy musi być jednak policjantem. Polscy autorzy kryminałów chętnie wprowadzają również postacie spoza służb mundurowych, naznaczonych tragicznym życiem i przeznaczonych do walki ze złem. Doskonałym przykładem jest tu Robert Radwan - główny bohater powieści Jerzego Nastorowicza, mający brzemienne konsekwencje dla siebie i swojego otoczenia.

Polscy twórcy kryminałów niestrudzenie poszukują nowych ujęć i świeżych postaci, żeby losy bohaterów i przestępców, którzy są polskimi realiami, wywoływały dreszcz ekscytacji u czytelnika. - Dominika Ciok, znawczyni literatury kryminalnej

Wielkie polskie thrillery szpiegowskie - wartościowe kryminały polskie

Nie tylko mroczne historie o zbrodniach rozgrywających się w polskich miasteczkach i na prowincji zasługują na miano wartościowych polskich kryminałów. Równie godne uwagi są doskonałe rodzime powieści sensacyjne, wpisujące się w nurt thrillerów szpiegowskich i geopolitycznych. W tej kategorii krytycy literaccy wyróżniają zwłaszcza twórczość Krzysztofa Kevina Loska - pisarza, który z pasją opisuje skomplikowane relacje międzynarodowe i podlot szpiegowskich knowań.

Na szczególne uznanie zasługuje jego powieść "Czerwiec w Moskwie", w której oddaje realia lat 80. ub. wieku i zimnowojennej rywalizacji mocarstw. Koskowski znakomicie balanstuje tu granicą między fikcją a autentycznymi wydarzeniami, sprawiając, że czytelnik zaczyna wątpić w całkowitą wymyśloność akcji. Podobnie mocno na faktach opiera się inna znakomita powieść tego autora - "Czas szaleńców", w której znajdujemy odniesienia do rzeczywistego zamachu na papieża Jana Pawła II.

Polecane thrillery szpiegowskie: Główni bohaterowie:
Czerwiec w Moskwie (Krzysztof Kevin Loska) Kapitan Kot, Michaił Polański, Lili
Czas szaleńców (Krzysztof Kevin Loska) Lew Korolenko, oficer SB Edmund Kawałek

Czytaj więcej: Ranking ukośnic w 2023 roku - jaką wybrać?

Zaskakujące zwroty akcji w kultowych polskich kryminałach

Istotą literackich kryminałów jest to, by kryła się w nich nieprzewidywalna, zaskakująca intryga. Najlepsi polscy autorzy kryminałów mają w tym względzie mistrzowski kunszt, co sprawiło, że niektóre ich książki wyrosły na kultowe pozycje rodzimej literatury kryminalnej. Nie brak wśród nich tytułów naznaczonych zaskakującymi i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji, które wystawiają na próbę dedukcyjne zdolności czytelnika.

Znakomitym przykładem jest chociażby powieść "Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego. Ten kryminał z pozoru wydaje się typową historią inspirowaną autentyczną zbrodnią. W toku akcji okazuje się jednak, że za niewyjaśnioną zbrodnią kryje się niezwykłe spisek sięgający daleko w czasie. Podobnym zwrotom akcji spodziewać się można w bestsellerze "Behawiorysta" Remigiusza Mroza - tej historii o przykrywce pisarza doświadczonego w interpretacji zachowań ludzkich.

 • Ziarno prawdy (Zygmunt Miłoszewski) - powieść o przestępstwie kryjącym mroczną prawdę o polskiej historii
 • Behawiorysta (Remigiusz Mróz) - kryminał, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydawało

Klasyka gatunku wśród polskich kryminałów: powieści obowiązkowe

Zdjęcie Polskie kryminały - przegląd: Które są warte przeczytania?

Choć część osób może uważać polski kryminał za stosunkowo młodą gałąź naszej literatury, nie ma co się łudzić - ten gatunek ma już wiele ugruntowanych, klasycznych pozycji, którym warto się przyjrzeć bliżej. Jeśli ktoś pragnie poznać dobre rodzime kryminały polskie w ich kanonie, powinien zacząć właśnie od takich obowiązkowych lektur.

Chyba najbardziej kultową polską powieścią kryminalną pozostaje "Zły" Leopolda Tyrmanda. Powstała już w 1955 roku, ale potrafi oczarować współczesnego czytelnika wciąż aktualną opowieścią o międzywojennej Warszawie i morderstwie z namiętności. Jednocześnie w ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się mrożące krew w żyłach powieści mistrza suspensu Marka Krajewskiego.

Zagłębić się w klimat PRL-u

Szczególnie warta uwagi jest tu seria o Eberhardzie Mocku i jego serialowych przygodach na tle szarej, brudnej rzeczywistości PRL-u. Ta skąpana w ponurych barwach, ale jednocześnie pełna intryg i niespodziewanych zwrotów akcji seria, zawierająca m.in. kultowe tytuły jak "Głowa Minotaura" czy "Widma w mieście Breslau", pozwala czytelnikowi nie tylko poczuć dreszczyk emocji, ale również zgłębić niepowtarzalny klimat tamtej epoki.

Współczesne kryminały polskie, których nie można przegapić

Obok klasyków i utrwalonych już pozycji, na półkach księgarni nie brakuje również świeżych, ale jakże wartościowych powieści współczesnych twórców literatury kryminalnej w Polsce. W zapełnionych nowościami regałach dojrzeć można wiele pozycji, których żaden miłośnik dobrego kryminału nie powinien pominąć.

Jednym z takich godnych uwagi tytułów jest z pewnością "Rigor Samobójcy" Gaja Grzegorzewskiego. Historia naznaczonej traumą imigrantki, która w małym miasteczku natrafia na liczne makabry będzie z pewnością zaciekawiać nawet ogolnych konsumentów literatury pięknej. Równie dogłębnej ciekawości nie powinni przeoczyć wielbiciele gatunku po zagłębieniu się w "Obcym" Piołuna lub "Bieszczadzkim grzechem" Michała Stroińskiego.

Polskie kryminały zyskały w ostatnich latach ogromną popularność wśród czytelników z całego kraju. Nie ma się czemu dziwić - znaleźć można wśród nich pozycje najwyższej jakości, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym wartościowym polskim kryminałom, które wyróżniają się intrygującą fabułą, barwnymi postaciami i zwrotami akcji, pozostawiającymi czytelnika z otwartymi ustami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ranking Paneli Słonecznych Exe Solar 2023
 2. Porównanie butelek dla noworodka: Jakie butelki są najbardziej praktyczne
 3. Najlepsze foteliki samochodowe 15-36 kg z isofixem - ranking TOP 10 w 2024 roku
 4. Wybierz najlepszy żel pod prysznic: przyjemność codziennej pielęgnacji
 5. Ranking podstawkach isofix do fotelików samochodowych 2023 - TOP 8
Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska

Cześć! Jestem Edyta Jaworska specjalizującą się w tworzeniu rankingów firm, produktów i usług. Dzielę się cennymi recenzjami, poradami i rankingami, aby pomóc użytkownikom dokonywać świadomych wyborów. Odkrywajcie ze mną najlepsze oferty i miejsca!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły