Book of Lists

A guide to polish business and industry.

PATRONATY MEDIALNE

Era robotów. Czy nadchodzi nowa rewolucja?

Organizator: CCI FRANCE POLOGNE

W piątek, 15 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna debata w ramach cyklu „Warszawskich spotkań” trwających od 2013 roku, które były objęte patronatem medialnym przez Warsaw Business Journal. Konferencja miała miejsce na forum francusko-polskim w Zamku Królewskim w Warszawie.

Głównymi tematami podejmowanymi przez prelegentów były Czwarta rewolucja przemysłowa, Internet rzeczy, Big data, sztuczna inteligencja oraz robotyka. Nie zabrakło również tematów związanych z RODO. Wśród przemawiających należy zwrócić uwagę na obecność Prezesów najważniejszych spółek w Polsce i we Francji oraz przedstawicieli rządu polskiego (Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji oraz Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów).

Jean-François Fallacher, Prezes Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, zrzeszającej ponad 450 firm, która była organizatorem spotkania, rozpoczął wymianę poglądów słowem wstępnym do zgromadzonej w Sali Wielkiej Asamblowej uczestników. Zwrócił uwagę na wyjątkowość „Warszawskich spotkań”. Podkreślił, że rozwój sztucznej inteligencji to kluczowa kwestia zarówno dla Polski, jak i Francji oraz wyraził nadzieję na pogłębienie relacji w ramach rozpoczynającej się dyskusji panelowej.

Kolejni mówcy, jak Stéphane Richard, Prezes Zarządu Grupy Orange oraz Sławomir Golonka, Dyrektor Strategii Kaczmarski Group, firmy kreującej innowacyjne produkty skierowane do przedsiębiorców zgodzili się, że sztuczna inteligencja nie jest wytworem przyszłości, ale jest obecna współcześnie. Golonka, aby zobrazować skalę zjawiska, przedstawił dane liczbowe – 30 mld dolarów amerykańskich na rozwój sztucznej inteligencji, a już w ciągu najbliższych kilku lat nawet 200 mld.

Nie zabrakło też znanych osób związanych z filozofią oraz teologią. Na aspekt etyczny uwagę zwrócili Ojciec Maciej Zięba oraz Luc Ferry. Zięba odniósł się sceptycznie do nowoczesnych technologii. Stwierdził, że człowiek ma większy potencjał niż sztuczna inteligencja i żaden wynalazek nie jest w stanie zastąpić w pełni istoty rozumnej. Ferry odwołał się do rynku pracy. Zauważył, że wraz z postępującą robotyką, zmniejszy się zapotrzebowanie na kapitał ludzki, część miejsc pracy zniknie bezpowrotnie z rynku (np. ekspedienci w sklepie), za to pojawią się nowe.

Inny mówca debaty, dr hab. Stanisław Łobejko, Profesor Szkoły Głównej Handlowej podkreślił znaczenie edukacyjne niniejszej debaty. Stwierdził, że młodzież od najmłodszych lat powinna mieć styczność z nowoczesną technologią, koncentrować się na rozwiązywaniu problemów, a nie na szablonowym myśleniu.

Debata zakończyła się wystąpieniem Premiera Mateusz Morawieckiego, który podsumował panel dyskusyjny, a uczestnicy debaty zostali zaproszeni na uroczysty koktajl w Arkadach Kubickiego.

Autor: Piotr Smoleń, Junior Researcher