Recenzja Toshiba Estia HWS-1104H-E - czy warto kupić pompę ciepła 11,2kW?

Tekst

Pompa ciepła Toshiba Estia to nowoczesne, energooszczędne i niezawodne urządzenie grzewcze. Model 11,2 kW idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym o powierzchni do 180 m2. Jaka jest cena i koszty eksploatacji tej pompy ciepła? Ile wynosi jej roczne zużycie prądu? Przeczytaj naszą szczegółową recenzję, aby poznać wszystkie zalety i wady tego urządzenia.

Zalety:

  • arrowniskie koszty eksploatacji
  • arrowprosta obsługa
  • arrowcicha praca

Wady:

  • arrowwysoki koszt inwestycji
  • arrowdługi czas zwrotu

Budowa i wygląd pompy ciepła Toshiba Estia

Pompa ciepła Toshiba Estia wyróżnia się nowoczesnym, kompaktowym designem. Urządzenie składa się z dwóch modułów - jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, które połączone są przewodami czynnika chłodniczego.

Jednostka zewnętrzna wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Jej obudowa w kolorze białym dobrze komponuje się z elewacjami budynków. Rozmiary tego modułu to 890 x 900 x 320 mm, a masa wynosi 72 kg.

Moduł wewnętrzny z pompą ciepła 11,2 kW waży tylko 43 kg, a jego wymiary wynoszą 599 x 695 x 227 mm. Urządzenie można powiesić na ścianie lub postawić na posadzce. W środku znajduje się m.in. sterownik, pompa obiegowa oraz naczynie przeponowe o pojemności 10 litrów.

Wygodny dostęp do podzespołów

Konstrukcja obudowy pozwala na łatwy dostęp do wszystkich podzespołów w razie konieczności serwisowania urządzenia. Panele z łatwością się zdejmują, a poszczególne elementy są poukładane w sposób przejrzysty i funkcjonalny.

Moc grzewcza i parametry techniczne urządzenia

Pompa ciepła Toshiba Estia o mocy 11,2 kW umożliwia efektywne ogrzewanie wody w przydomowych instalacjach centralnego ogrzewania o dużym zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Model ten charakteryzuje się wysokimi współczynnikami wydajności. COP przy podgrzewaniu z 15 do 35°C wynosi 4,50, co oznacza, że na 1 kW zużytej energii elektrycznej pompa generuje 4,5 kW energii cieplnej.

Dodatkowo urządzenie posiada wbudowaną grzałkę elektryczną o mocy 5,5 kW, która automatycznie się uruchamia, gdy na zewnątrz spadnie temperatura poniżej -15°C.

Szeroki zakres temperatur

Pompa ciepła może produkować ciepłą wodę użytkową nawet do +65°C. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do współpracy zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i kaloryferami czy klimakonwektorami.

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła 11,2 kW

Cena pompy ciepła 11,2 kW Toshiba Estia z jednostką zewnętrzną HWS-1104H-E oraz wewnętrzną HWS-1404XWHT9-E wynosi ok. 31 tys. zł. Jest to koszt urządzenia wraz z wyposażeniem i sterownikiem.

Należy doliczyć jeszcze wydatki związane z montażem pompy ciepła przez wykwalifikowanego instalatora. Można tu przyjąć widełki od 5 do nawet 15 tys. zł w zależności od stopnia skomplikowania i zakresu niezbędnych prac.

Koszt montażu pompy ciepła pochłania zazwyczaj 20-30% całkowitych wydatków na ten system grzewczy.

Dotacje na zakup i montaż

W niektórych miejscowościach można ubiegać się o dotacje na częściowe sfinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła. Warto to sprawdzić przed finalizacją decyzji, co pozwoli obniżyć całkowite koszty inwestycji.

Zużycie prądu i oszczędności względem innych ogrzewań

Pompa ciepła 11,2 kW cechuje się niskim zużyciem energii elektrycznej. Przyjmuje się, że roczny pobór prądu wynosi ok. 4500 kWh przy założeniu całorocznej eksploatacji do ogrzania domu o powierzchni 150-180 m2.

W porównaniu do ogrzewania elektrycznego czy gazowego, pozwala to zaoszczędzić nawet 60-70% kosztów ogrzewania. Ponadto urządzenie można dodatkowo podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, co dodatkowo optymalizuje rachunki za prąd.

  • Oszczędności energii elektrycznej do 70%
  • Możliwość podłączenia do fotowoltaiki

Obsługa i sterowanie pompą ciepła Toshiba

Sterowanie pracą pompy ciepła odbywa się przy pomocy nowoczesnego kontrolera Climate, który umożliwia precyzyjne ustawienie wszystkich parametrów pracy. Można nim wygodnie zarządzać lokalnie lub zdalnie przez Internet.

Intuicyjny dotykowy wyświetlacz pozwala w prosty sposób obsługiwać urządzenie. Dodatkowo pompę ciepła 11,2 kW można podłączyć do systemu inteligentnego sterowania, co ułatwia zarządzanie całą instalacją grzewczą w domu.

Obsługa serwisowa

Toshiba zapewnia profesjonalny i szybki serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Urządzenia są objęte aż 5-letnią gwarancją, co potwierdza ich bardzo wysoką jakość i niezawodność.

Cicha praca urządzenia i opinie użytkowników

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła Toshiba Estia emituje hałas na poziomie jedynie 46 dB. Dla porównania szum liści drzew wynosi ok. 50 dB, zatem praca urządzenia jest praktycznie niesłyszalna.

Użytkownicy w recenzjach chwalą cichą pracę tej pompy ciepła. Doceniają również prostą i intuicyjną obsługę, niezawodność oraz wysoką efektywność energetyczną pozwalającą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Podsumowanie - czy warto kupić?

Bazując na przedstawionych w artykule informacjach, uważam zakup pompy ciepła Toshiba Estia 11,2 kW za dobrą inwestycję. Nowoczesna konstrukcja, wysoka wydajność energetyczna i stosunkowo niska cena w odniesieniu do konkurencyjnych modeli przemawiają na korzyść tego urządzenia.

Rekomenduję ten model głównie właścicielom domów jednorodzinnych o powierzchni od 120 do 180 m2. Dzięki mocy 11,2 kW pompa zaspokoi potrzeby cieplne takich budynków, a wbudowana grzałka elektryczna zagwarantuje ciągłą pracę nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Podsumowując, pompa ciepła Toshiba Estia to niezawodne, energooszczędne i stosunkowo tanie w eksploatacji urządzenie grzewcze. Zachęcam do sprawdzenia aktualnych ofert w naszym rankingu i wybrania najkorzystniejszej opcji zakupu.

Najczęstsze pytania

Pompa ciepła Toshiba Estia o mocy 11,2 kW z powodzeniem ogrzeje dom jednorodzinny o powierzchni od około 120 do 180 m2 w zależności od stopnia ocieplenia budynku i indywidualnego zapotrzebowania na ciepło.

Szacowany koszt zakupu i montażu pompy ciepła Toshiba wraz z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną to od 36 do 46 tys. złotych. W kwocie tej mieści się cena urządzenia, niezbędne wyposażenie i prace instalatorskie.

Roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła Toshiba Estia 11,2 kW przy założeniu całorocznej eksploatacji i ogrzewaniu domu ok. 150 m2 wynosi około 4500 kWh.

Tak, pompę ciepła można bez problemu podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, co pozwoli zminimalizować rachunki za prąd lub nawet uzyskać niezależność energetyczną.

Toshiba udziela aż 5-letniej gwarancji na pompy ciepła, a okres eksploatacji urządzenia sięga nawet 20 lat. Świadczy to o ich wysokiej niezawodności i trwałości konstrukcji.

Autor Julita Zalewska
Julita Zalewska

Od lat zbieram i analizuję rankingi popularności różnych serwisów internetowych. Na blogu publikuję zestawienia najlepszych stron wg. branży i tematyki. Dzielę się moją wiedzą w tym zakresie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane recenzje

Pompa ciepła Panasonic Aquarea 9kW - opinie użytkowników i czy warto kupić

Pompa ciepła Panasonic Aquarea 9kW - opinie użytkowników i czy warto kupić

Pompa ciepła Aquarea 9kW marki Panasonic to urządzenie o wysokiej wydajności grzewczej i niskim zużyciu energii elektrycznej. Dzięki temu pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Jaką moc grzewczą osiąga pompa Aquarea 9kW? Jak głośno pracuje? Ile wynoszą koszty ogrzewania domem tą pompą? Przeczytaj naszą recenzję, w której odpowiadamy na te i wiele innych pytań. Dowiesz się, dlaczego warto wybrać pompę ciepła Aquarea.

Recenzja pompy ciepła Nibe F2040 8kW - rzeczywista wydajność, temperatura i komfort użytkowania

Recenzja pompy ciepła Nibe F2040 8kW - rzeczywista wydajność, temperatura i komfort użytkowania

Nowoczesna i wydajna pompa ciepła Nibe F2040 to niezawodne rozwiązanie do efektywnego ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody w domach jednorodzinnych. Jakie ma zalety i wady? Jaki jest koszt jej eksploatacji? Zachęcam do zapoznania się z naszą szczegółową recenzją poniżej.

Vaillant VWL 75/6 kondensacyjny - recenzje użytkowników 2024

Vaillant VWL 75/6 kondensacyjny - recenzje użytkowników 2024

Vaillant VWL 75/6 to kocioł kondensacyjny wyróżniający się wysoką jakością i trwałością. Zapewnia bardzo cichą pracę oraz wysoki komfort c.w.u. Poszukujesz informacji o parametrach technicznych i użytkowaniu tego urządzenia? Zachęcamy do zapoznania się z naszą szczegółową recenzją modelu Vaillant VWL 75/6.

Pompa ciepła Daikin Altherma - opinie użytkowników na temat modelu R F

Pompa ciepła Daikin Altherma - opinie użytkowników na temat modelu R F

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 R F to nowoczesne, energooszczędne i niezawodne urządzenie do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i przy modernizacji starszych instalacji. Jaka jest moc i wydajność tej pompy? Jakie ma funkcje sterujące? Ile kosztuje zakup i eksploatacja? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszej obszernej recenzji poniżej. Zachęcamy do lektury.