Recenzja gry Galakta o Tron Żelazny na PS5

Tekst

Gra planszowa Galakta o Tron Żelazny Tron to obowiązkowa pozycja dla fanów serialu i gier strategicznych. Odnajdziemy w niej ulubione postacie, frakcje oraz widowiskową historię znaną z produkcji HBO. Czy zagrasz jako Starkowie, czy może Lannisterowie? Gdzie leży twoja lojalność? Jak długo trwa poszczególna tura w grze? Ile bitew trzeba rozstrzygnąć by zwyciężyć? Czy łatwo nawiązywać sojusze? Sprawdź w naszej recenzji! Zapraszamy do lektury szczegółowej opinii. Przekonaj się, czy warto kupić Galaktę o Tron - jedną z najlepszych gier o tej tematyce i godnego następcę serialowego hitu!

Fabuła i postacie w grze Galakta o Tron Żelazny

Gra planszowa Galakta o Tron: Żelazny Tron zabiera graczy do dobrze znanego świata serialu Gra o Tron. Akcja osadzona jest w momencie tuż przed wydarzeniami z serialu, kiedy siedem Wielkich Rodów Westeros rywalizuje o władzę nad Siedmioma Królestwami. Każdy z graczy obejmuje przywództwo jednego z tych rodów - Starków, Lannisterów, Targaryenów i innych. Ich celem jest podbicie jak największej liczby terenów, zapewnienie lojalności wasali oraz ostateczne zdobycie Żelaznego Tronu.

W grze odnajdziemy dobrze znane postacie z serialu - Eddarda i Catelyn Stark, Tyriona i Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, Jona Snow, Petyra Baelisha oraz wielu innych. Każda postać posiada unikatowe zdolności i statystyki, które pomogą w realizacji strategii gracza. Przemyślany dobór bohaterów zapewnia równowagę sił i gwarantuje wciągającą rozgrywkę pełną zwrotów akcji.

Różnorodność frakcji

Mocną stroną gry są odmienne frakcje, z których każda posiada unikatowy zestaw umiejętności, wsparcia i słabości. Starkowie mogą szczycić się potężnymi wojownikami i wierzchowcami, Lannisterowie dysponują bogactwem i wpływami, Martellowie kontrolują potężną flotę okrętów, a Targaryenowie posiadają smoki zdolne do zmiany losów bitew. Ta różnorodność zapewnia wiele godzin emocjonującej zabawy.

Rozgrywka i mechanika Galakty o Tron Żelazny

Rozgrywka w Galakcie o Tron opiera się na turowych starciach pomiędzy armiami graczy. Polega ona na strategicznym rozmieszczaniu jednostek na planszy, wydawaniu im rozkazów oraz wspieraniu ich unikatowymi zdolnościami przywódców. Walki rozstrzygane są za pomocą kości, co dodaje sporą dawkę losowości, emocji i nieprzewidywalności.

Tury dzielą się na 3 fazy - w pierwszej gracze w tajemnicy planują swoje ruchy i rozkładają rozkazy na planszy. W fazie drugiej rozkazy są jednocześnie odkrywane i rozpatrywane, a w fazie trzeciej następuje rzut kośćmi, który rozstrzyga walki. Takie podejście zapewnia naprawdę satysfakcjonującą rozgrywkę.

Negocjacje i knowania

Istotnym elementem zabawy są też negocjacje i układy pomiędzy graczami. Sojusze mogą diametralnie zmienić układ sił, więc zawieranie i zdradzanie przymierzy to kluczowa umiejętność. Gra umożliwia też szpiegostwo, zamachy i knowania przypominające te z serialu.

Wszystko to sprawia, że planszówka oddaje klimat mrocznej, pełnej intryg i zdrad fabuły Diuny. Fani serialu poczują się jak u siebie!

Oprawa audiowizualna produkcji na PS5

Pod względem oprawy wizualnej Galakta o Tron prezentuje naprawdę wysoki poziom. Autorzy gry wykorzystali zaawansowaną technologię mapowania tekstur, dzięki czemu modele postaci i elementy planszy zachwycają realizmem i dbałością o detale. Oprawa dźwiękowa również nie zawodzi - ścieżka dźwiękowa buduje klimat, a efekty bitewne oddają realia starć.

Dużym atutem jest też w pełni zlokalizowany interfejs użytkownika i polskie menu. Gra jest w całości spolszczona, dzięki czemu bawi się zdecydowanie przyjemniej. Na uznanie zasługuje także starannie wykonana instrukcja z licznymi ilustracjami ułatwiającymi zrozumienie zasad.

Obszerne, filmowe dialogi budujące klimat

Twórcy Galakty o Tron zadbali nie tylko o stronę wizualną, ale także fabularną. Grę wzbogacono obszernymi dialogami bohaterów Styl tych konwersacji oddaje charakter postaci i przypomina sceny z serialu. Dialogi pojawiają się podczas wykonywania niektórych akcji i wzmacniają poczucie obcowania ze światem Westeros.

Aktorzy podkładający głosy to ci sami, którzy użyczyli ich bohaterom w serialu HBO. Dzięki temu rozmowy brzmią autentycznie i wciągają jeszcze bardziej w intrygi Siedmiu Królestw. To naprawdę istotny element budujący klimat i pozwalający poczuć ducha świata Grze o Tron.

Chaos to nie otchłań. To drabina.

Słowa Petyra Baelisha idealnie oddają to, czym jest Galakta o Tron. Gra nieustannie zaskakuje zwrotami akcji, a sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Żadne sojusze nie są pewne, a pozornie pokonani wrogowie potrafią powrócić i zadać dotkliwy cios. Taka nieprzewidywalność to ogromna zaleta produkcji.

Walka i system progresji postaci w grze

Walka w Galakcie o Tron opiera się na starciu oddziałów graczy reprezentowanych przez zagraniczne figurki. Każda jednostka ma inne parametry, a na przebieg bitwy wpływają: siła ataku, zasięg ruchu oraz specjalne umiejętności.

Co istotne - postacie dowodzone przez graczy rozwijają się w trakcie rozgrywki. Zdobywane doświadczenie pozwala odblokowywać nowe zdolności oraz ulepszać istniejące statystyki. System progresji wprowadza więc dodatkową motywację do pokonywania wrogów.

Ekwipunek i artefakty

Na przebieg walki mają też wpływ zdobywane przedmioty i artefakty. Broń, zbroje, smocze jajo czy magiczne eliksiry to tylko niektóre elementy wyposażenia, które możemy zdobyć podczas przemierzania kontynentu Westeros. Odpowiednie dobranie ekwipunku to klucz do zwycięstwa w bitwach.

  • Broń i zbroje zapewniają premie do siły oraz wytrzymałości
  • Magiczne artefakty posiadają aktywne umiejętności przydatne w walce

Walka w Galakcie o Tron to naprawdę satysfakcjonujący i angażujący element rozgrywki. Razem z progresją i wyposażeniem tworzy on głęboki system taktycznych pojedynków, który daje mnóstwo frajdy.

Wciągająca historia zaskakująca zwrotami akcji

Mocną stroną gry Galakta o Tron jest jej historia i fabuła. Akcja osadzone została w znanym fanom uniwersum, jednak autorom udało się wpleść w nią nowe wątki i postacie. Daje to świeże spojrzenie na wydarzenia poprzedzające serial.

Kampania dla pojedynczego gracza została podzielona na rozdziały odpowiadające poszczególnym księgom z sagi Pieśń Lodu i Ognia. Każdy z nich prezentuje inną frakcję, dzięki czemu po kolei wcielamy się w różne rody i poznajemy ich perspektywę.

Fabuła kampanii zaskakuje licznymi zwrotami akcji, trudnymi wyborami moralnymi i wciągającymi bitwami z udziałem ulubionych bohaterów. To sprawia, że chętnie wracamy do gry Galakta o Tron by ponownie zanurzyć się w brutalnym, pełnym zdrad świecie Westeros. Gorąco polecam!

Podsumowanie - czy warto kupić?

Gra planszowa Galakta o Tron: Żelazny Tron to produkt, który gorąco polecam fanom serialu Gra o Tron. Oddaje on klimat i realia fabularne znane z produkcji HBO, dzięki czemu możemy poczuć się jak prawdziwi władcy Siedmiu Królestw. Różnorodność frakcji, nieprzewidywalność rozgrywki i liczne elementy kooperacji sprawiają, że bawi się przednio zarówno w pojedynkę jak i w grupie.

Grę polecam przede wszystkim osobom lubiącym strategiczne pojedynki z elementami negocjacji i knowań. Zachwyci ona miłośników sagi Martina, którzy chcą poczuć klimat Westeros oraz sprawdzić się w roli dowódców wielkich rodów. Produkcja łączy wciągającą fabułę z angażującą rozgrywką, dzięki czemu to tytuł obowiązkowy dla fanów serialu i gier planszowych.

Biorąc pod uwagę ogrom zalet, nie powinno dziwić, że Galakta o Tron plasuje się na szczycie naszego rankingu strategii o tej tematyce. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł!

Najczęstsze pytania

Tak, akcja gry Galakta o Tron osadzona jest w tym samym świecie co serial Gra o Tron. Odnajdziemy w niej te same frakcje, postacie i lokacje. Fabuła jest osadzona w czasach tuż przed wydarzeniami z serialu i wprowadza gracza w realia znane z produkcji HBO.

Przeciętny czas rozgrywki w grę Galakta o Tron wynosi od 60 do 90 minut. Jest to typowa długość dla zaawansowanych gier planszowych. Partie w trybie dla jednego gracza są nieco krótsze, zaś te rozgrywane w pełnym, 4-osobowym składzie mogą zbliżać się nawet do 2 godzin.

Nie, gra Galakta o Tron jest w pełni samodzielnym tytułem, który nie wymaga zaznajomienia z fabułą serialu czy powieści. Instrukcja zawiera wszystkie niezbędne informacje o postaciach, frakcjach i zasadach. Niemniej znajomość uniwersum na pewno pogłębi przyjemność z rozgrywki.

Gra Galakta o Tron Żelazny Tron posiada tryby dla 1-4 graczy. Optymalną liczbą osób jest jednak 3-4, ponieważ wtedy najlepiej zachowana jest równowaga sił i możliwość tworzenia sojuszy.

Zgodnie z informacją producenta, gra Galakta o Tron przeznaczona jest dla osób w wieku od 18 lat. Wynika to z dojrzałej i brutalnej fabuły zaczerpniętej z serialu. Młodsi gracze mogą mieć problem ze zrozumieniem niektórych wątków fabularnych produkcji.

Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska

Cześć! Jestem Edyta Jaworska specjalizującą się w tworzeniu rankingów firm, produktów i usług. Dzielę się cennymi recenzjami, poradami i rankingami, aby pomóc użytkownikom dokonywać świadomych wyborów. Odkrywajcie ze mną najlepsze oferty i miejsca!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane recenzje

Cluedo od Hasbro - świetna rodzinna gra kryminalna

Cluedo od Hasbro - świetna rodzinna gra kryminalna

Cluedo od Hasbro to świetna gra logiczna dla całej rodziny. Wciągająca fabuła, łamigłówki do rozwiązania, wspólna zabawa. Zastanawiasz się, czy nadaje się dla Twojego dziecka? Jak długo trwa rozgrywka? Przeczytaj naszą recenzję, by poznać wszystkie zalety i wady gry Cluedo!

Monopoly Classic Hasbro - Recenzje kultowej planszowej gry strategicznej

Monopoly Classic Hasbro - Recenzje kultowej planszowej gry strategicznej

Monopoly Classic to świetna gra rodzinna, która od dziesięcioleci bawi i jednoczy całe pokolenia. Proste zasady sprawiają, że każdy może w nią zagrać. Jak długo trwa rozgrywka? Ile osób może brać udział? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej recenzji. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Recenzja gry planszowej Lucky Duck Games Kaskadia

Recenzja gry planszowej Lucky Duck Games Kaskadia

Recenzja gry planszowej Lucky Duck Games Kaskadia to familijna propozycja, która spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym graczom. Proste zasady w połączeniu z angażującą rozgrywką strategiczną zapewnią świetną zabawę całej rodzinie. Czy gra figurowa może dać satysfakcję nie tylko dzieciom? Jak długo trwa rozgrywka? Kaskadia rozwieje Twoje wątpliwości. Przeczytaj naszą recenzję, aby przekonać się, czy Kaskadia to strzał w dziesiątkę dla Ciebie i Twojej rodziny.

Recenzja Tajniaków - 9 najważniejszych faktów

Recenzja Tajniaków - 9 najważniejszych faktów

Tajniaki to świetna gra imprezowa, która zapewni doskonałą zabawę. Wciągająca rozgrywka wymagająca spostrzegawczości i kojarzenia faktów. Czy Tajniaki są bezpieczne dla dzieci? Jak długo trwa rozgrywka? Gdzie można je kupić w dobrej cenie? Przeczytaj naszą recenzję Tajniaków, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.