Kosiarka OM 92/16 K H - nasza opinia i recenzja

Tekst

Kosiarka OM 92/16 K H to świetny wybór dla właścicieli trawników o powierzchni do 4000 m2. Silnik o mocy 16 KM, szerokość koszenia 92 cm i bogate wyposażenie sprawiają, że praca jest szybka i komfortowa. Jakie parametry są dla Ciebie najważniejsze? Przeczytaj naszą opinię na temat tego modelu. Zachęcamy do lektury recenzji, aby przekonać się, czy OM 92/16 K H jest kosiarką dla Ciebie.

Zalety:

  • arrowduża moc
  • arrowzwrotność
  • arrowpojemny kosz
  • arrowłatwa obsługa
  • arrowniski hałas

Wady:

  • arrowcena
  • arrowbrak mulczowania
  • arrowmniejszy zasięg niż zawodowe

Silnik koszący o mocy 92/16 KM

Kosiarka OM 92/16 K H wyposażona jest w silnik spalinowy o mocy 92/16 KM (8,1 kW). Jest to jednostka napędowa o dużej sile i wydajności, zapewniająca bezproblemowe koszenie nawet zaniedbanych i gęstych traw.

Silnik charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym, dzięki czemu kosiarka sprawnie pokonuje nierówności terenu i ścina zarówno wysoką, jak i mokrą trawę. 92/16 KM mocy to optymalny parametr dla większości amatorskich zastosowań.

Pozwala na koszenie dużych powierzchni trawników wokół domów jednorodzinnych czy na działkach, bez obaw o przeciążenie czy przegrzanie jednostki napędowej. Równocześnie kosiarka zachowuje kompaktowe rozmiary i zwrotność.

Silnik jest chłodzony powietrzem, bez użycia cieczy chłodzącej. Ułatwia to jego konserwację przez użytkownika. Rozrusznik elektryczny i niski poziom emitowanego hałasu zapewniają komfortową pracę.

Łatwy rozruch i niezawodność

Uruchamianie silnika odbywa się poprzez rozrusznik elektryczny, bez konieczności uciekaniw się do rozrusznika linkowego. Wystarczy włączyć stacyjkę i nacisnąć pedał rozrusznika.

Silnik charakteryzuje się wysoką niezawodnością i odpornością na przeciążenia. Smarowanie wymuszone zapewnia optymalną pracę nawet przy dużym obciążeniu lub nachyleniu terenu.

Napęd samobieżny dla sprawnego koszenia

Kosiarka OM 92/16 K H wyposażona jest w 3-biegową przekładnię mechaniczną z 6 stopniami regulacji prędkości, sterowaną za pomocą dźwigni zmiany biegów na panelu kontrolnym i pedału jazdy.

Prędkość jazdy można precyzyjnie regulować, całkowicie dostosowując ją do aktualnych warunków i potrzeb. Maksymalna prędkość wynosi 4,5 km/h.

Różnorodne możliwości regulacji napędu w połączeniu ze zwrotną, kompaktową konstrukcją zapewniają dużą sprawność koszenia i oszczędność czasu nawet na nierównym i pochyłym terenie.

Napęd hydrostatyczny kosiarki OM 92/16 K H sprawia, że manewrowanie i kontrola nad maszyną jest intuicyjna i bezpieczna.

Stabilna, lecz zwrotna konstrukcja

Rama nośna kosiarki OM 92/16 K H wykonana została ze stali, dla zapewnienia wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Równocześnie maszyna charakteryzuje się stosunkowo niewielką masą własną, wynoszącą 226 kg.

Taka konstrukcja gwarantuje stabilną pracę i precyzję koszenia, a równocześnie ułatwia manewrowanie i zawracanie podczas pokonywania przeszkód czy rogów trawnika.

Łatwa obsługa i konserwacja koszącego

Kosiarka OM 92/16 K H zaprojektowana została w taki sposób, aby jej codzienna obsługa i konserwacja nie sprawiały problemu nawet mniej wprawnemu użytkownikowi.

Intuicyjny, czytelny panel sterowania ułatwia szybkie uruchomienie silnika, włączenie napędu i regulację obrotów. Rozrusznik elektryczny wyklucza konieczność uruchamiania linką.

Zbiornik benzyny o pojemności 6 l umożliwia długą, bezprzerwową pracę. Punkty smarowania bezobsługowego ułożyskowania kół znacznie ograniczają częstotliwość smarowania.

Do najważniejszych zabiegów konserwacyjnych wykonywanych regularnie przez użytkownika należy wymiana świec zapłonowych, oczyszczanie filtra powietrza i ostrza tnącego.

  • regulacja wysokości koszenia za pomocą centralnej dźwigni - od 30 do 80 mm
  • prosta i wygodna obsługa - intuicyjny panel kontrolny, rozruszanie elektryczne

Funkcje i możliwości kosiarki zawodowej

Mimo niewielkich rozmiarów, kompaktowe i lekkie wymiary, kosiarka OM 92/16 K H oferuje funkcjonalność typową raczej dla modeli zawodowych.

Do najważniejszych funkcji należą:

- Zbieranie pokosu do kosza o pojemności 300 l

- Możliwość wyrzutu do tyłu po zdemontowaniu kosza

- 7 stopniowa regulacja wysokości koszenia od 30 do 80 mm za pomocą centralnej dźwigni

- Mocny silnik o pojemności 16 KM i dużym momencie obrotowym

- 3-biegowa skrzynia z 6-stopniową regulacją prędkości

Szerokość cięcia 92 cm

Szerokość koszenia wynosząca 92 cm pozwala na szybkie i wydajne ścinanie trawy na przydomowych trawnikach o powierzchni do ok. 4000 m2.

Jest optymalnym kompromisem pomiędzy dużą wydajnością koszenia, a zwrotnością i możliwością pokonywania węższych fragmentów ogrodu.

Pozwala także na łatwe manewrowanie przy słupkach, drzewach i innych przeszkodach na trawniku, bez konieczności dodatkowego wykaszania trudno dostępnych fragmentów trawnika.

Trudności i problemy w trakcie eksploatacji

Kosiarka OM 92/16 K H to wydajna i niezawodna maszyna, jednak jak każde urządzenie może mięć pewne problemy w trakcie eksploatacji. Do najczęstszych należą:

- Zatykanie się dyszy wyrzutowej przy wyrzucie tylnym na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń - konieczność regularnego czyszczenia

- Nieprawidłowa wysokość koszenia prowadząca do zapychania się kosza ze ścinaną trawą - regulacja ustawienia ostrzy

- Nieprawidłowe ustawienie linki gazu powodujące gaśniecie silnika - regulacja cięgna gazu

- Zużycie i stępienie ostrzy tnących obniżające jakość cięcia

Typowe usterki

Do najczęstszych usterek należą: poluzowanie paska klinowego, zużycie łożysk, zużycie świec zapłonowych, korozja styków elektrycznych instalacji, nieszczelność układu paliwowego.

W przypadku wystąpienia problemów warto skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu lub fachową poradą sprzedawcy.

Komfort pracy i koszenia z kosiarką zawodową

Kosiarka OM 92/16 K H pomimo kompaktowych rozmiarów i niewielkiej masy zapewnia maksymalny komfort oraz wygodę użytkowania.

Niska emisja hałasu (ok 100 dB), brak wibracji i duży zasięg (dzięki 6-litrowemu zbiornikowi) wpływają pozytywnie na wrażenia operatora podczas koszenia.

Dodatkowo szeroki fotel amortyzowany systemem sprężyn oraz miękkie i szerokie uchwyty na dłonie znacząco redukują zmęczenie przy wielogodzinnym użytkowaniu kosiarki.

Przejrzysty i logiczny panel sterowania umożliwia intuicyjne uruchomienie kosiarki i dobranie odpowiednich parametrów pracy do aktualnych potrzeb i warunków.

Kosiarka kosiarka OM 92/16 K H oznacza wygodną, wydajną pracę oraz zdrowy i zadbany trawnik.

Podsumowanie - czy warto kupić?

Przedstawiona w artykule kosiarka OM 92/16 K H to bardzo udany model o doskonałym stosunku ceny do jakości. Jej główne zalety to duża moc silnika, bogate wyposażenie i funkcje oraz łatwość obsługi przy stosunkowo niewielkich gabarytach i wadze.

Szczególnie poleciłbym ten model właścicielom przydomowych trawników i działek o powierzchni do 4000 m2. Dzięki szerokości koszenia 92 cm, kosiarka radzi sobie z takimi obszarami w szybki i komfortowy sposób.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, zastosowane rozwiązania techniczne oraz stosunkowo przystępną cenę uważam, że zdecydowanie warto rozważyć zakup kosiarki OM 92/16 K H i cieszyć się pięknym, idealnie przystrzyżonym trawnikiem.

Najczęstsze pytania

Szerokość koszenia tej kosiarki wynosi 92 cm, co pozwala na szybkie i wydajne koszenie trawników do powierzchni około 4000 m2.

Kosiarka OM 92/16 K H idealnie sprawdza się na trawnikach przydomowych, ogrodach działkowych i terenach zielonych o powierzchni od 1000 do 4000 m2.

Model ten wyposażony jest w kosz o pojemności 300 litrów, co w zupełności wystarcza do koszenia typowych, przydomowych trawników bez konieczności częstego opróżniania.

Sercem maszyny jest silnik spalinowy o mocy 16 KM, charakteryzujący się wysokim momentem obrotowym i dużą wytrzymałością.

Do najważniejszych funkcji tego modelu należą: regulacja wysokości koszenia, napęd hydrostatyczny, zbieranie trawy do kosza lub wyrzut tylny oraz 3-biegowa skrzynia biegów.

Autor Edyta Jaworska
Edyta Jaworska

Cześć! Jestem Edyta Jaworska specjalizującą się w tworzeniu rankingów firm, produktów i usług. Dzielę się cennymi recenzjami, poradami i rankingami, aby pomóc użytkownikom dokonywać świadomych wyborów. Odkrywajcie ze mną najlepsze oferty i miejsca!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane recenzje

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 138- opinie i recenzje użytkowników

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 138- opinie i recenzje użytkowników

Traktor ogrodowy Husqvarna TC 138 to solidny i niezawodny sprzęt do koszenia trawników, który sprawdzi się zarówno przy mniejszych, przydomowych trawnikach jak i większych powierzchniach zielonych. Jaka moc silnika? Jak szeroko i nisko można kosić? Do czego jeszcze może służyć oprócz koszenia trawy? Odpowiedzi na te i inne pytania wraz ze szczegółową analizą wszystkich zalet i wad modelu Husqvarna TC 138 znajdziesz w naszym ranking.

Stiga 384 - najlepszy traktor do odśnieżania - mocny, niezawodny pług

Stiga 384 - najlepszy traktor do odśnieżania - mocny, niezawodny pług

Traktorek Stiga 384 to doskonały wybór do prac wokół domu i ogrodu. Sprawdzi się zarówno przy koszeniu trawników, jak i odśnieżaniu alejek. Jaki silnik? Jaka pojemność zbiornika paliwa? Ile waży maszyna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej w naszej recenzji traktorka Stiga 384. Zapraszamy!

AL-KO T15-93.3 HD-A Comfort Pro 2024

AL-KO T15-93.3 HD-A Comfort Pro 2024

Nowy model AL-KO T15-93.3 HD-A Comfort Pro to doskonały wybór dla właścicieli dużych posesji. Jest to wszechstronny traktor z bezbłędnie działającym silnikiem który przekłada się na doskonałą pracę, szybkie i skuteczne koszenie bez konieczności dużego wysiłku. Czy ten nowoczesny i zaawansowany model maszyny pozwoli poradzić sobie a trawnikiem, zapewniając wysoki komfort jazdy? Wszystkie informacje zawiera nasza recenzja nowego kampera AL KO. Zachęcamy do przeczytania naszej opinii!

Traktor ogrodowy Hecht 5169 - sprawdź opinie i recenzje tego modelu w 2024

Traktor ogrodowy Hecht 5169 - sprawdź opinie i recenzje tego modelu w 2024

Traktor ogrodowy Hecht 5169 to funkcjonalny sprzęt do pielęgnacji trawników. Sprawdź, czy model ten spełni Twoje oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi opiniami na temat tego traktora poniżej.